sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaWiadomościKrosno OdrzańskieZamieszanie z 44 WOG w Krośnie Odrzańskim. Likwidacja do końca roku?

Zamieszanie z 44 WOG w Krośnie Odrzańskim. Likwidacja do końca roku?

44. Wojskowy Oddział Gospodarczy w Krośnie Odrzańskim ma zostać zlikwidowany do 31 grudnia tego roku, choć formalnie przestał istnieć już od 1 lipca. Ale tylko na chwilę…

Jako pierwsi informowaliśmy o tym, że 44. Wojskowy Oddział Gospodarczy w Krośnie Odrzańskim ma zostać zlikwidowany. Kilka miesięcy temu o tej decyzji mieli być poinformowani pracownicy, ale nie została ona oficjalnie potwierdzona.

44. Wojskowy Oddział Gospodarczy w Krośnie Odrzańskim zajmuje się zabezpieczeniem logistycznym jednostek wojskowych m.in. w garnizonach Krosno Odrzańskie, Sulechów, Zielona Góra. W sumie zaopatrywał w materiały i sprzęt ponad 8 tys. żołnierzy. W jednostce zatrudnionych jest około 300 osób.

Sytuację 44. WOG w Krośnie Odrzańskim pod lupę wziął portal Onet. Jak się okazało, jednostka przestała istnieć już 1 lipca, a pracownicy dowiedzieli się o tym… dopiero 6 lipca! Szybko jednak decyzję o likwidacji przesunięto. 7 lipca została wysłana poprawka do rozkazu: „Jednostka ma zostać zlikwidowana do 31 grudnia”.

To tylko pokazuje, jak duże zamieszanie panuje w jednostce. „Bałagan panuje do tego stopnia, że jak twierdzą nasi informatorzy dowódca 44. WOG nie wiedział, jak podpisywać dokumenty” – czytamy w artykule na Onet.pl.

W środku tego chaosu są pracownicy. Ci z wyższego szczebla nagle zaczęli znikać z krośnieńskiej jednostki, choć pozostali byli zapewniani, że żadne wiążące decyzje nie zapadły. Plotki na temat likwidacji na tyle zmartwiły osoby zatrudnione w 44. WOG w Krośnie Odrzańskim, że napisali w tej sprawie do ministra obrony Mariusza Błaszczaka oraz do Jarosława Kaczyńskiego. Odpowiedzi jednak nie uzyskali.

Skąd decyzja o likwidacji? „Decyzja o rozformowaniu 44. Wojskowego Oddziału Gospodarczego (WOG) jest związana z reorganizacją systemu zabezpieczenia logistycznego. Chodzi o dostosowanie struktur do obecnych potrzeb sił zbrojnych”. – taką odpowiedź od wydziału prasowego Ministerstwa Obrony Narodowej otrzymał Onet.

300 pracowników nie wie jaka będzie ich przyszłość. MON zapewnia, że wszyscy znajdą zatrudnienie w jednostkach podległych Inspektoratowi Wsparcia Sił Zbrojnych. Część ma zostać przeniesiona do 45. Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Wędrzynie, ok. 60 km od Krosna. Mimo to pracownicy mają obawy, że zostaną bez pracy, ponieważ w Wędrzynie jest wolnych tylko kilkanaście etatów.

„- Wszyscy nasi żołnierze powiedzieli, że w październiku składają kwity do cywila. Na razie kombinują, by się gdzieś przenieść, ale nie ma na to zgody przełożonych.” — powiedział jeden z pracowników w rozmowie z Onetem.

„- W mojej ocenie jest to swoisty szantaż, który ma na celu znalezienie etatów dla tworzonego w Siedlcach WOG kosztem jednostki w Krośnie.” – powiedział w rozmowie z Onetem gen. Mirosław Różański, były dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych.

Warto przypomnieć, że przeciwko likwidacji 44. WOG w Krośnie Odrzańskim był krośnieński samorząd. W czwartek – 8 kwietnia – miało miejsce nadzwyczajne posiedzenie Rady Miejskiej w Krośnie Odrzańskim. Podczas obrad radni przyjęli apel do Ministra Obrony Narodowej o zaniechanie zamiaru likwidacji 44 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Krośnie Odrzańskim:

„My, Radni Rady Miejskiej w Krośnie Odrzańskim oraz Burmistrz Krosna Odrzańskiego, wyrażamy głębokie zaniepokojenie w związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej informacjami o zamiarze likwidacji 44 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Krośnie Odrzańskim. Zdecydowanie sprzeciwiamy się ograniczeniom w funkcjonowaniu lub wręcz usunięciu z wojskowej mapy Polski, jednostki powstałej na podstawie decyzji MON Nr Z-105/Org./P1 z 9 grudnia 2010 roku oraz rozkazu Szefa Inspektoratu Wsparcia SZ Nr PF-19/Org. z 9 marca 2011 roku. Tego typu próby są dla nas tym bardziej niezrozumiałe, że ustawa o obronie Ojczyzny wyznacza nowe cele związane z obronnością kraju, gdzie szczególny nacisk kładzie się na modernizację wyposażenia Wojska Polskiego oraz na zwiększenie jego liczebności. 44 Wojskowy Oddział Gospodarczy w Krośnie Odrzańskim jest filarem zabezpieczenia logistycznego jednostek wojskowych w przydzielonym rejonie odpowiedzialności (garnizony Krosno Odrzańskie, Sulechów, Zielona Góra). Jego likwidacja doprowadziłaby do obniżenia standardów i jakości działań, do których 44 WOG został powołany. Jednostka pełni także ważną rolę w kontekście funkcjonowania samorządu. Gmina Krosno Odrzańskie ściśle współpracuje z 44 Wojskowym Oddziałem Gospodarczym w zakresie m.in. społecznym. Tworzenie społeczeństwa obywatelskiego odbywa się poprzez zwiększanie świadomości historycznej, czy też budowanie poczucia patriotyzmu. Jest to możliwe, gdy wspólnota lokalna odczuwa więź z mundurem, będącym symbolem tych wartości. Likwidacja jednostki wojskowej (44 WOG) jest zamachem na tę korelację. Krosno Odrzańskie, jako siedziba garnizonu, doświadczyło na przestrzeni ostatnich lat skutków decyzji związanych z modernizacją Polskiej Armii. Z wojskowej struktury zniknęły: 11 Pułk Zmechanizowany, 4. Batalion Medyczny, 4. Batalion Zaopatrzenia, 4. Batalion Remontowy oraz 4. Batalion Ratownictwa Inżynieryjnego. W efekcie tych zmian wzrosło bezrobocie, a część kadry zawodowej służbowo opuściła garnizon, co nie pozostało bez wpływu na demografię oraz prestiż liczącego obecnie około 12 tys. mieszkańców powiatowego miasta. Trzeba zatem wziąć pod uwagę aspekt ludzki – dziesiątek rodzin, które poniosą konsekwencje takich decyzji. Są one bardzo ważnymi komórkami społecznymi tworzącymi krośnieński samorząd, od dekad związany z wojskowością. Wszelkie zmiany statusu jednostki będą rzutowały na ich przyszłość oraz podważały zaufanie do osób odpowiedzialnych za kształt Polskiej Armii. My, Radni Rady Miejskiej oraz Burmistrz Krosna Odrzańskiego zwracamy się do Ministra Obrony Narodowej o zaniechanie zamiaru likwidacji 44 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Krośnie Odrzańskim i jednocześnie przesłanie nam wyczerpujących informacji nt. planów dotyczących ww. jednostki.”

Jak widać, ten apel nie został wzięty pod uwagę…


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA KROSNO ODRZ.

Krosno Odrzańskie
zachmurzenie małe
21.5 ° C
21.5 °
18.8 °
45 %
4.6kmh
29 %
sob.
25 °
niedz.
25 °
pon.
27 °
wt.
26 °
śr.
29 °

NAJPOPULARNIEJSZE