W piątek, 6 października, lubuskie jednostki Państwowej Straży Pożarnej otrzymały 22 agregaty prądotwórzcze. Jednej z Komend Miejskich PSP został przekazany również samochód gaśniczy.
Cała uroczystość przekazania sprzętu miała miejsce w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej PSP nr 2 w Zielonej Górze. Tam został przekazany średniej wielkości samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Volvo FL280 w wersji uterenowionej z napędem 4×4 i kabiną załogową 6-cio osobową w zabudowie klasycznej.
Pojazd ma wartość ponad 1,5 mln zł z czego większość (ponad 1,3 mln) została opłacona z środków Unii Europejskiej. Z budżetu państwa na zakup przeznaczono ponad 232 tys. złotych. Zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego odbył się w ramach programu „Infrastruktura i Środowisko 2014-2020” pn. „Usprawnienie systemu ratownictwa na drogach – Etap V”.
(Dalsza część artykułu pod zdjęciem.)
Oprócz tego 9 Komend Miejskich, Powiatowych i Wojewódzkich otrzymało 22 agregaty prądotwórcze. Koszt tego zakupu to około 300 tysięcy złotych.
„Agregat prądotwórczy to urządzenie o mocy siedmiu i dziesięciu kilowatów, zostały pozyskane z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych” – wyjaśniał st. bryg. Piotr Jankowiecki, komendant Miejski PSP w Zielonej Górze.
Agregaty otrzymały:
- Komenda Wojewódzka PSP w Gorzowie Wielkopolskim,
- Komenda Miejska PSP w Zielonej Górze,
- Komenda Powiatowa PSP w Krośnie Odrzańskim,
- Komenda Powiatowa PSP w Słubicach,
- Komenda Powiatowa PSP w Strzelcach Krajeńskich,
- Komenda Powiatowa PSP w Sulęcinie,
- Komenda Powiatowa PSP w Świebodzinie,
- Komenda Powiatowa PSP w Żaganiu,
- Komenda Powiatowa PSP w Żarach.
(Dalsza część artykułu pod zdjęciem.)
Przekazane agregaty mają moc o wartości 7 oraz 10 kW. Jak mówił Wojciech Perczak, wicewojewoda lubuski, ze względu na to, że strażacy swoją pracę wykonują w terenie, „doskonałym źródłem prądu w takich sytuacjach jest agregat”.
💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie
Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)