piątek, 23 lutego, 2024
Strona głównaWiadomościMarszałek i radni podzielili budżet województwa. Na co wydadzą miliard złotych?

Marszałek i radni podzielili budżet województwa. Na co wydadzą miliard złotych?

Ponad miliard złotych do wydania, rekordowe dochody i stabilne zadłużenie pomimo zaciągnięcia 200 mln zł kredytu. Tak w skrócie można opisać budżet województwa lubuskiego. Na co marszałek i radni postanowili wydać te pieniądze?

Dopiero po przerwie sesyjnej przeznaczonej na świąteczne życzenia i poczęstunek radni Sejmiku Województwa przystąpili do obradowania nad budżetem województwa na rok 2023. Za szczegółowe omawianie środków w poszczególnych departamentach tradycyjnie zabrała się marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak.

Mamy trudną sytuację w kraju i te wskaźniki makroekonomiczne, które przyjęliśmy do budżetu są spowodowane poważną sytuacją inflacyjną. Mamy kryzys energetyczny i to wszystko wpływa również na nasze inwestycje. Sytuacja wszystkich samorządów jest wyjątkowo trudna z uwagi na zmiany w systemie podatkowym – mówiła włodarz województwa.

Dochody budżetu zostały ustalone na poziomie ponad 882 mln zł, a wydatki to ponad 1,1 mld zł. Na pokrycie deficytu trzeba będzie zaciągnąć blisko 200 mln zł kredytu, ale jak tłumaczyła włodarz województwa jest to niezbędne, aby utrzymać poziom finansowania inwestycji. I faktycznie same inwestycje to prawie 500 mln zł i stanowi prawie 45% całego budżetu. Zadłużenie w 2023 roku wyniesie ponad 360 mln zł co jest bezpieczną kwotą w stosunku do limitu 60% dochodów.

Najważniejsze inwestycje to m.in.:

 • Kontynuacja modernizacji budynku L (onkologia) w Szpitalu Uniwersyteckim – 23,7 mln zł
 • Przebudowa wewnętrznego układu komunikacyjnego w Szpitalu Uniwersyteckim – 35,3 mln zł
 • Budowa wzorcowego budynku pasywnego na potrzeby departamentów unijnych – 54 mln zł
 • Rewitalizacja Barokowego Pałacu w Ochli – 3,7 mln zł
 • Budowa hali sportowej z zapleczem sanitarnym w Babimoście – 3,3 mln zł
 • Modernizacja Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze – 2,9 mln zł
 • Budowa obwodnicy m. Podmokle Wielkie, Kosieczyn i Chlastawa – 20,3 mln zł
 • Rozbudowa drogi woj. nr 278 na odc. Stare Strącze – Wschowa – 12,1 mln zł
 • Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 295 w m. Miodnica – 15,9 mln zł
 • Budowa obwodnicy Nowej Soli – Etap III – 20 mln zł
 • Park Technologii Kosmicznych – 57 mln zł
 • Rewitalizacja budynku Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim na potrzeby Lubuskiego Centrum Kompetencji Cyfrowych i Usług Wspólnych – 33,3 mln zł + 31,4 mln zł na Data Center

Regionalna Izba Obrachunkowa pozytywnie zaopiniowała budżet, a także możliwość pokrycia deficytu, podobnie uczyniły odpowiednie komisje sejmiku. Wiadomo było, że każdy budżet wywołuje dyskusje i nie inaczej było tym razem.

Przeciwko budżetowi w swoich stanowiskach byli radni Prawa i Sprawiedliwości oraz Samorządowe Lubuskie, czyli klub radnych prezydentów Jacka Milewskiego z Nowej Soli i Janusza Kubickiego z Zielonej Góry.

Klub Samorządowe Lubuskie twierdzi, że budżet województwa na rok 2023 jest autorskim projektem zarządu województwa, a nasze propozycje nie zostały ujęte w dokumencie. To budżet realizujący zadania koalicji i pominięcie kilkudziesięciu procent mieszkańców, którzy na nas głosowali. To budżet typowo wyborczy. Sporo środków przeznaczonych jest na promocję. To rozpasany budżet propagandowy – mówiła radna Aleksandra Mrozek, ponownie dodając do wydatków na promocję wielokrotnie prostowaną kwestię lotów z Babimostu.

Odmiennego zdania był radny Sławomir Kowal z Klubu Bezpartyjnych, zaznaczając, że przekonały go środki na innowacje i start-upy. Radny Zbigniew Kołodziej, który przedstawiał stanowisko Polskiego Stronnictwa Ludowego wymienił najważniejsze zadania zawarte w dokumencie.

Planowane dochody rosną co niezwykle nas cieszy. Zadowoleni jesteśmy, gdyż zarząd województwa lubuskiego uwzględnił wiele inwestycji, o które wnioskowaliśmy w szczególności dla samorządów Są to Lubuska Baza Sportowa, a także Turystyczna. Ponowienie programu nawodnień boisk, a także nowość program Trybuna+. Znajdą się pieniądze dla Lubuskich Kół Gospodyń Wiejskich, a także myśliwych i pszczelarzy – wymieniał przedstawiciel PSL.

Mimo iż cały klub PiS był przeciw to radny Zbigniew Kościk wskazał, że dziękuje za inwestycje w kulturę i dziedzictwo narodowe oraz zwrócił uwagę na wysokie podwyżki dla pracowników, zaznaczył jednak, że ma wątpliwości czy są sprawiedliwie dzielone.

Ostatecznie po dyskusji, która w wielu miejscach była nie tylko krytyką, ale też pochwałami dla zarządu województwa, budżet ostatecznie został przyjęty. Za głosowało 18 radnych, przeciw było 7 (klub PiS), a wstrzymało się 3 (Samorządowe Lubuskie).

fot. Paweł Wańczko / Lubuskie.pl

🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
8.4 ° C
9 °
8.4 °
67 %
4.1kmh
100 %
pt.
9 °
sob.
10 °
niedz.
9 °
pon.
11 °
wt.
11 °

NAJPOPULARNIEJSZE