niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaWiadomościMiędzyrzeczZagrożenie ptasią grypą! Na co uważać?

Zagrożenie ptasią grypą! Na co uważać?

Decyzją Wojewody Lubuskiego powiat międzyrzecki został określony jako obszar zagrożony wystąpieniem wysoce zjadliwego wirusa ptasiej grypy. Wszystko w związku z coraz to nowymi ogniskami tej choroby na terenie województwa.

Ptasia grypa to choroba zakaźna występująca przede wszystkim u ptactwa (chociaż zdarzyły się także przypadki u ludzi). Roznoszona jest przez ptaki wolnożyjące, dlatego uchronienie się przed wirusem jest dość trudne. Aby go uniknąć należy się stosować do kilku ważnych zasad.

Przede wszystkim drób oraz inne ptaki hodowlane musza być trzymane, karmione oraz pojone w odosobnieniu, w kurnikach lub innych zamkniętych obiektach. Chodzi o to, by nie miały styczności z ptactwem dzikim mogącym roznosić groźnego wirusa.

Po drugie, przy wejściach i wyjściach z pomieszczeń gospodarczych, w których trzymany jest dróg, warto rozłożyć maty dezynfekujące. Warto też zabezpieczyć paszę przed dostępem dzikich zwierząt.

A dlaczego wirus ptasie grypy jest tak niebezpieczny? Wirus co prawda rzadko pojawia się u ludzi, ale zdarzały się takie przypadki, dlatego w okresie zagrożenia ptasią grypą należy zwrócić szczególną uwagę na niepokojące objawy, takie jak: gorączka, kaszel, ból gardła, bóle mięśni, stawów, biegunka, wymioty, a nawet zapalenie spojówek. To wszystko może prowadzić także do ostrego zapalenia płuc, dlatego w razie wątpliwości co do choroby należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Przede wszystkim wirus dotyka jednak ptactwo. Uaktywnia się od 3 do 5 dni po zarażeniu i często prowadzi do padnięcia. Na to narażone są głównie kury, indyki, perliczki, bażanty czy przepiórki. Jak rozpoznać ptasią grypę? Do głównych objawów w przypadku ptactwa należą: depresja, brak apetytu, miękkie skorupy jaj, nerwowość, biegunka, zasinienie o brzęk grzebienia oraz korali, a także trudności z oddychaniem.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA MIĘDZYRZECZ

Międzyrzecz
pochmurnie
11.7 ° C
11.7 °
11.7 °
86 %
3.3kmh
14 %
niedz.
22 °
pon.
24 °
wt.
27 °
śr.
27 °
czw.
16 °

NAJPOPULARNIEJSZE