wtorek, 16 lipca, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraBusiki za ponad 4,6 mln zł mają nas wozić 800 metrów z...

Busiki za ponad 4,6 mln zł mają nas wozić 800 metrów z Palmiarni na deptak

W zielonogórskiej Palmiarni podpisano umowę na dostawę trzech niskopodłogowych autobusów miejskich mini, które mają wozić kierowców i pasażerów z budowanego wielopoziomowego parkingu z Palmiarni na deptak. Umowa opiewa na ponad 4,6 mln zł. Mieszkańcy nie wydają się zachwyceni pomysłem.

Autobus mini ma być wyposażony w baterie umożliwiające przejechanie co najmniej 180 kilometrów bez potrzeby ładowania i przewiezie 19 pasażerów. Pojazdy dostarczy konsorcjum firm – Kinetik z Warszawy i Wawa (Chorwacja) za kwotę 4 683 487,09 zł. Zadanie jest elementem większego projektu rozbudowy niskoemisyjnego systemu komunikacji publicznej, na który miasto otrzymało dofinansowanie unijne.

Sukcesywnie podpisujemy umowy na dostarczenie nowych autobusów elektrycznych. Tym razem stawiamy na mniejsze pojazdy, bo chcemy, aby nasz tabor był zróżnicowany. Przypomnę, że wkrótce przyjadą do nas przegubowe „elektryki”. Będziemy liderem w Polsce w ilości autobusów elektrycznych w przeliczeniu na ilość mieszkańców – zachwala projekt prezydent Janusz Kubicki.

Poznaliśmy również prawdopodobną trasę. Autobus wyjedzie z Palmiarni, pojedzie przez ulice: Podgórną, Kupiecką, Ciesielską, plac Pocztowy (tu zawróci) i przemieści się ulicą Drzewną, wróci na Kupiecką, skręci w Matejki, skieruje się do ronda 11 listopada (przy urzędzie miasta) i wróci na parking przy Palmiarni. Pierwsze autobusy mają wyjechać już na tegoroczne Winobranie.

Propozycja trasy – opracowanie własne na podstawie informacji Urzędu Miasta

Jesteśmy przedstawicielem w Polsce firmy Carlsen i zielonogórskiej EkoEnergetyki na rynkach zagranicznych – mówi Slaven Vrhovski, członek zarządu lidera konsorcjum – Cieszymy się, że zawitaliśmy do Zielonej Góry, miasta, które jest liderem elektromobilności. Te miniautobusy cieszą się dużą popularnością w Europie. W Turcji są wykorzystywane od wielu lat. Carlsen we współpracy z koncernem BMW zaprojektował pierwsze tego typu pojazdy.

Władze miejskie zapewniają, że takie rozwiązanie spowoduje zmniejszenie ilość zaparkowanych pojazdów w pobliżu centrum miasta. Eksperci uważają jednak, że pomysł włodarzy jest chybiony.

Jeśli proponowane rozwiązanie zmniejszyłoby liczbę samochodów w centrum miasta to bym wyraził swoje pełne poparcie. Jednak wożenie wokół przysłowiowego komina kierowców i pasażerów samochodów, które aby zaparkować na parkingu przy palmiarni muszą i tak wjechać do centrum jest delikatnie mówiąc wysoce kontrowersyjne. – mówi w rozmowie z nami radny Sławomir Kotylak, ekspert w dziedzinie transportu zbiorowego – Jedyna korzyść, jaką może chyba mieć miasto z takiego rozwiązania to potencjalny wpis do księgi Guinnessa o posiadaniu najkrótszej linii autobusowej na świecie, bo z parkingu do ratusza jest jakieś 800 metrów i to nie w linii prostej. A tak całkiem serio chętnie poznałbym opracowanie, wskazujące potencjalne potoki pasażerskie, które wskazuje na potrzebę uruchamiania takiej linii autobusowej – dodaje

Mieszkańcy również nie wydają się zachwyceni pomysłem:

Kolejna fanaberia prezydenta, która nie jest podparta niczym logicznym. Kto tym razem na tym zarobi?. Ten pomysł należy wrzucić do kolejnej drogiej, bezsensownej i nieudolnej inwestycji jak wysuwane słupki, plastikowy napis miasta z błędem, centrum przesiadkowe, sadzenie drzew przy lesie czy propaganda wysyłana pocztą – pisze na profilu miejskim Kacper Kubiak z Instytutu Równości.

Może już wystarczy tej lanserki za nasze pieniądze panie Kubicki? Na Jędrzychowie autobus zdjęty, bo mieszkańcy mogą się przespacerować kilometr na najbliższy przystanek, ale na autobusy z palmiarni na deptak – proszę bardzo – dodaje Martinez.

Na deptak spod Palmiarni jest 5 min z buta, więc szybciej niż się dojedzie tym autobusem. Nie wspominając, że pewnie będzie jeździł co 30 min. Genialny pomysł – zauważa Michał.

Jakoś na ul. Morelowej koło spółdzielni mieszkaniowej gdzie dużo starszych ludzi mieszka nie dało rady przez tyle lat puścić żadnego małego autobusu i starsi ludzie muszą kawałek drogi lecieć na przystanek na Wrocławską lub koło Focusa, a nagle znalazł się głupi pomysł dowożenia ludzi z Palmiarni na deptak gdzie odległość jest znacznie krótsza niż z Morelowej na deptak – pisze Monika.

Niestety nie posiadamy zdjęć z konferencji prasowej, gdyż mimo wielokrotnych próśb władze miejskie i biuro prasowe nie informuje nas o konferencjach prasowych. Jednocześnie nie zezwala na wykorzystywanie zdjęć autorstwa Miasta.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie umiarkowane
20.1 ° C
21.2 °
20.1 °
68 %
2.8kmh
84 %
wt.
26 °
śr.
26 °
czw.
27 °
pt.
28 °
sob.
21 °

NAJPOPULARNIEJSZE