czwartek, 20 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraMłodzieżowy sejmik rozpoczął działanie. Są już pierwsze pomysły.

Młodzieżowy sejmik rozpoczął działanie. Są już pierwsze pomysły.

Po miesiącach ustaleń i nieudanych wyborach w końcu udało się rozpocząć I kadencję Młodzieżowego Sejmiku Województwa Lubuskiego. Już pojawiają się pierwsze pomysły i projekty do realizacji. Na razie wybrano prezydium. Na czele stanęła kobieta Anna Maria Wardak.

W pierwszych obradach udział wzięło 29 młodych radnych, którzy odebrali zaświadczenia o wyborze i złożyli ślubowanie. Najmłodsi radni mają 16 lat, zaś najstarszy 22 lata. Ponad połowę składu Młodzieżowego Sejmiku stanowią dziewczęta – 17, natomiast chłopców jest 13.

Zgłoszenia kandydatów przyjmowano od 7 listopada do 7 grudnia 2022 r. Kandydować mogły osoby posiadające status ucznia lub studenta, zamieszkałe na terenie województwa lubuskiego. Zespół rekrutacyjny wybrał radnych spośród 41 przesłanych zgłoszeń. (dalsza część artykułu pod zdjęciem)

Uważam, że młodzi mają ciekawe pomysły, których czasami dorośli nie dostrzegamy. Cieszę się, że udało się w końcu powołać sejmik młodzieżowy. Ta młodzież reprezentuje różne środowiska i liczę na to, że będą mieli ciekawe pomysły i rozwiązania w kwestii stanowienia prawa – mówi wicemarszałek Łukasz Porycki.

Pojawiają się już pierwsze pomysły na zaangażowanie młodzieżowych radnych. Jak mówi Ł. Porycki w szczególności zarząd województwa chciałby skonsultować system stypendialny, ale też kwestia podziału środków dla organizacji pozarządowych. Być może młodzi ludzie zobaczę ciekawe pomysły, które można już teraz wprowadzić.

Życie należy do was – możecie zrobić wiele dla regionu, dla swoich rówieśników. Pamiętajcie o tym, że każdy ma swój Mount Everest i dzisiaj rozpoczynacie tę wielką wspinaczkę – dodawała otuchy młodym radnym marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak.

Przewodniczącą młodzieżowego sejmiku została Anna Maria Wardak, która była jedyną kandydatką na to stanowisko – otrzymała 26 głosów. Wardak jak pisze na swoim profilu jest Lubuską działaczką i aktywistką społeczno-polityczną. Wiceprzewodnicząca Zarządu Krajowego Młoda Lewica oraz asystentką posłanki na Sejm RP Anity Kucharskiej-Dziedzic.

Przede wszystkim chcemy zwiększyć aktywizację młodych w województwie, bo wspólnie uznaliśmy, że jest na niskim poziomie. Brakuje nam inicjatyw, w których można brać udział, brakuje również młodzieżowych rad miast i powiatów – mówi w rozmowie z nami przewodnicząca Anna Wardak – Chcielibyśmy się zająć z pewnością transportem, wykluczeniem komunikacyjnym, ale choćby wiecznego remontu trasy kolejowej do Zbąszynka. Połączenie między dwiema stolicami województwa również wymaga z pewnością poprawy. Kolejny krok to postulat darmowej komunikacji miejskiej dla studentów w Zielonej Górze – wymieniała. (dalsza część artykułu pod zdjęciem)

Do wyboru jej dwóch zastępców potrzebna była dogrywka, ostatecznie na te funkcje zostali wybrani Hubert Fidali oraz Jacek Starościc. Na sekretarza wybrano Natalię Sterzelińską. Dyskusje i rozmowy przebiegały w dobrej atmosferze i widać, że radni nieźle się ze sobą dogadują co niezwykle cieszy wiceprzewodniczącego dorosłego sejmiku Mirosława Marcinkiewicza.

W ostatnich latach nastąpiła pewna brutalizacja życia publicznego. Chciałbym, aby młodzi ludzie nie tego się uczyli, ale tego, że rozmowa i uzgadnianie stanowisk to właściwa droga. Niech czasami się pokłócą, ale z korzyścią dla sprawy. Liczę na dobre przykłady i będą się ich uczyć, a nie negatywów z życia codziennego – zauważył samorządowiec.

Pierwszą sesję młodzieżowego sejmiku zaszczycili również parlamentarzyści w osobach Senatora RP Wadima Tyszkiewicza oraz Posłów na Sejm RP Anity Kucharskiej-Dziedzic, Waldemara Sługockiego, Jacka Kurzępy i Bogusława Wontora.

Radni Młodzieżowego Sejmiku Województwa Lubuskiego:

 1. Boguszewicz Oliwier
 2. Bosiacka Julia
 3. Czepiżak Aneta
 4. Eckert Oskar
 5. Fidali Hubert
 6. Gieraga Wiktoria
 7. Grzybowski Szymon
 8. Kaczmarek Wiktoria
 9. Kamiński Piotr
 10. Karwicka Claudia
 11. Kasprzak Kacper
 12. Klec Alicja
 13. Kowalczyk Jakub
 14. Królikowska Oliwia
 15. Ocimek Kacper
 16. Ozimek Lilianna
 17. Płuciennik Beata
 18. Redzik Paweł
 19. Rodak Aleksandra
 20. Rydzewska Kinga
 21. Soboń Nikola
 22. Sokołowska Aleksandra
 23. Starościc Jacek
 24. Strzelińska Natalia
 25. Surdyk Bartosz
 26. Szopa Michał
 27. Wardak Anna Maria
 28. Wąchalski Mateusz
 29. Wlazło Julia
 30. Żmijowska Natalia

🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie umiarkowane
13.4 ° C
14.5 °
13.4 °
98 %
2.3kmh
82 %
śr.
13 °
czw.
24 °
pt.
30 °
sob.
22 °
niedz.
23 °

NAJPOPULARNIEJSZE