wtorek, 23 kwietnia, 2024
Strona głównaWiadomościMiędzyrzeczMniej wypadków na lubuskich drogach. Jakie są ich główne przyczyny?

Mniej wypadków na lubuskich drogach. Jakie są ich główne przyczyny?

Jak informują policjanci: od początku tego roku na drogach województwa lubuskiego doszło do 63 wypadków, z czego w 19 brały udział osoby piesze. To mniej niż w roku ubiegłym, ale policjanci apelują o szczególną ostrożność!

Wypadki z udziałem pieszych są niezwykle niebezpieczne, ponieważ w zderzeniu z autem pieszy ma nikłe szanse na wyjście z tego cało i zdrowo. Na szali stoi ludzkie życie, dlatego też mundurowi regularnie organizują akcje, podczas których kontrolują zachowania na drodze zarówno kierowców jak i pieszych.

Mundurowi przyglądają się zachowaniu zarówno kierowców, jak i pieszych. Mając świadomość, że w przypadku zderzenia z pojazdem, żadna osoba nie ma szans, każdy przypadek łamania prawa kończył się wyciągnięciem poważnych konsekwencji. Dodatkowo policjanci każdorazowo rozmawiają z podróżnymi i przypominają im zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Ciężka praca mundurowych to jednak tylko jeden z dwóch elementów niezbędnych do zapewnienia bezpieczeństwa osobom pieszym. Drugim elementem jest zaangażowanie i odpowiedzialność samych podróżnych – kierowców i pieszych! – przyznaje Mateusz Sławek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie.

Funkcjonariusze stwierdzili kilka głównych przyczyn z jakich dochodzi do wypadków z udziałem pieszych:

  1. Nieustąpienie pieszemu pierwszeństwa na przejściu – tylko w tym roku spośród 13,5 tysiąca przekroczeń prędkości aż 6,7 tysiąca miało miejsce w pobliżu przejść dla pieszych.
  2. Nieostrożne wchodzenie na jezdnię, często wprost pod nadjeżdżający pojazd – od początku 2023 roku lubuscy policjanci ujawnili ponad 1600 wykroczeń popełnionych przez pieszych, z czego aż 1047 polegało na przechodzeniu w miejscu niedozwolonym. Warto się zastanowić nad konsekwencjami takiego zachowania. Co z tego, że według zasad pieszy ma pierwszeństwo? Czy upoważnia go to do nieostrożnego wchodzenia na przejście? Nie! Bo żadne przepisy i kary nie wynagrodzą straconego życia lub zdrowia, a tak może się zdarzyć w przypadku zderzenia z autem.
  3. Brak elementów odblaskowych u pieszych – jest to szczególnie niebezpieczne w okresie jesienno-zimowym, gdy szara pochmurna aura i szybko zapadający zmrok znacznie ograniczają widoczność, a ciemne ubrania, które w tym czasie zazwyczaj noszą ludzie sprawiają, że zbliżając się do przejścia często są oni niewidoczni.

Zastosowanie się do kilku podstawowych zasad może uchronić pieszych przed tragicznymi skutkami zderzenia z pojazdem.

– Kierowcom i osobom pieszym powinien zawsze towarzyszyć wzajemny szacunek. Zazwyczaj bywa tak, że jedna grupa chce drugiej udowodnić swoją „rację”. Skutki tego w wielu przypadkach są niebezpieczne i mogą skończyć się poważnymi obrażeniami ciała, a czasami niestety śmiercią. Dlatego korzystając z drogi postawmy się w sytuacji tych „drugich” i wczujmy się w ich sytuację na jezdni, przejściu dla pieszych czy chodniku – dodaje Mateusz Sławek.

Pamiętajmy także, aby przechodząc na drugą stronę robić to w miejscach dozwolonych i bezpiecznych. Wtedy też lepiej schować do kieszeni telefon i zamiast wpatrywać się w ekran zachować czujność i koncentrację.


💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA MIĘDZYRZECZ

Międzyrzecz
zachmurzenie umiarkowane
2 ° C
3.7 °
2 °
56 %
2.4kmh
78 %
wt.
9 °
śr.
10 °
czw.
11 °
pt.
15 °
sob.
20 °

NAJPOPULARNIEJSZE