piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraMZK z własną farmą fotowoltaiczną

MZK z własną farmą fotowoltaiczną

Kilka dni temu Miejski Zakład Komunikacji w Zielonej Górze rozpoczął budowę farmy fotowoltaicznej w zajezdni przy ulicy Chemicznej. Dzięki temu MZK będzie miało własny prąd.

Od lat Miejski Zakład Komunikacji w Zielonej Górze inwestuje w autobusy elektryczne, które są bardziej ekologiczne ze względu na ilość spalin. Trzeba je jednak ładować. W związku z tym w zajezdni autobusowej przy ulicy Chemicznej powstaje farma fotowoltaiczna, a wyprodukowany prąd będzie wykorzystany właśnie do ładowania pojazdów elektrycznych należących do MZK.

Przebieg zamontowania konstrukcji na panele fotowoltaiczne dokładnie rozpoczął się we wtorek, 10 października. Wykonawcą jest firma z Łodzi. Według planów inwestycja ma zakończyć się za około dwa miesiące. Jeśli nic się nie wydarzy, MZK będzie mogło korzystać z fotowoltaiki już w grudniu.

Jak informuje Urząd Miasta w Zielonej Górze, farma fotowoltaiczna powstaje dzięki projektowi pn. „Poprawa efektywności komunikacji miejskiej w Zielonej Górze”. Koszt tej inwestycji to 2,2 miliona złotych. 1,5 miliona zł pokryte zostanie z funduszy unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

W planach na najbliższe lata jest umieszczenie paneli fotowoltaicznych przy każdej pętli autobusowej w Zielonej Górze oraz budowa własnego magazynu energii. Obecna inwestycja powinna zwrócić się w ciągu czterech/pięciu lat.


💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie umiarkowane
12.4 ° C
15.1 °
12.4 °
76 %
2.2kmh
55 %
pt.
31 °
sob.
22 °
niedz.
22 °
pon.
21 °
wt.
21 °

NAJPOPULARNIEJSZE