czwartek, 29 lutego, 2024
Strona głównaWiadomościNowa SólW Kożuchowie remontują mury miejskie

W Kożuchowie remontują mury miejskie

Średniowieczne mury obronne w Kożuchowie to zabytek na skalę światową. Obecnie trwa ich remont.

Położony na szlaku handlowym, otoczony gęstą siecią osadniczą Kożuchów, od XIV wieku posiadał miejskie mury obronne, wyznaczające jego średniowieczne granice. Powstały one na starszych umocnieniach drewniano-ziemnych. Pozwolenie na obwarowania, gród kasztelański otrzymał w 1283 roku wraz z prawami miejskimi. Mury obronne należą do najlepiej zachowanych w Polsce, zachowały się niemal na całej średniowiecznej długości.

Większość zaplanowanych prac wykonana zostanie pod nadzorem konserwatorskim, architektonicznym i archeologicznym w uzgodnieniu z przedstawicielem Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Inwestycja obejmuje m.in. remont, zabezpieczenie i konserwację murów kurtynowych, 2 baszt oraz bastei, a także remont i przebudowę baszty „domek gotycki” i bastei.

Gmina Kożuchów na remont murów miejskich od ulicy Placu Jedności Robotniczej do ulicy Limanowskiego otrzymała prawie 2 mln zł z rządowego programu Polski Ład. Wykonawcą jest Remerus Liessen Sp. z o.o. z Krakowa. Wartość prowadzonych prac to 1 597 770,00 zł brutto.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA NOWA SÓL

Nowa Sól
bezchmurnie
7.9 ° C
8.9 °
7.9 °
65 %
3.9kmh
8 %
czw.
11 °
pt.
14 °
sob.
12 °
niedz.
13 °
pon.
13 °

NAJPOPULARNIEJSZE