niedziela, 14 kwietnia, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraNowoczesny dworzec PKS w dawnych magazynach przy ul. Dworcowej

Nowoczesny dworzec PKS w dawnych magazynach przy ul. Dworcowej

W miejscu starych magazynów, zlokalizowanych przy ulicy Dworcowej, wkrótce powstanie nowoczesne centrum przesiadkowe PKS-PKP, które ma na celu zrewolucjonizować sposób podróżowania w Zielonej Górze. Na powstanie tego projektu będziemy jednak musieli poczekać kilka lat.

Urząd Miasta w Zielonej Górze opublikował kolejne plany projektów, które mają powstać w ramach modernizacji Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. Informowaliśmy już o planach budowy nowych przystanków kolejowych w artykule: Inwestycje w infrastrukturę kolejową Lubuskiego Trójmiasta. Kolejnym krokiem jest budowa nowego dworca PKS, który zostanie połączony z obecnym dworcem PKP.

Inwestycja ta może otrzymać wsparcie Unii Europejskiej, które pokryłoby aż 85% kosztów budowy. Planowane prace związane z przebudową infrastruktury kolejowej i dróg sprawiają, że cały projekt będzie kosztować około 65 milionów złotych.

Centrum przesiadkowe znajdujące się na terenie dzisiejszych magazynów ma zostać wyposażone w 10 zatok dla autobusów oraz przestronną poczekalnię dla pasażerów, wszystko to zlokalizowane pod dachem, co zapewni podróżnym komfort nawet w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Podziemny tunel połączy centrum z peronami, umożliwiając łatwe i wygodne przemieszczanie się między różnymi środkami transportu.

Ważnym aspektem projektu jest również zachowanie oryginalnej formy i gabarytów budynku magazynów, które powstały na przełomie XIX i XX wieku. Pomieszczenia parterowe zostaną wykorzystane jako przestrzeń dla podróżnych, biuro najmu autokarów oraz część socjalną dla pracowników. Natomiast piętrowy budynek będzie pełnił funkcje administracyjne, z miejscem dla kierowców.

Nie bez znaczenia jest także rozwój układu komunikacyjnego wokół centrum przesiadkowego. Przebudowane zostanie rondo, aby usprawnić ruch pojazdów. Wyburzony zostanie hotel Pod Lwem, a w jego miejscu powstanie wjazd na parking wzdłuż torów.

Jak na razie są to tylko plany, które w ciągu kilku najbliższych lat zmienią się w rzeczywistość. Miasto przedstawiło wizualizację projektu wykonaną przez firmę Arcus-Consult:


✅ Udostępnij, skomentuj i polub – razem tworzymy Wiadomości Lubuskie.

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
14.4 ° C
15.6 °
14.4 °
77 %
5.6kmh
100 %
niedz.
17 °
pon.
11 °
wt.
9 °
śr.
10 °
czw.
8 °

NAJPOPULARNIEJSZE