poniedziałek, 29 maja, 2023
Strona głównaWiadomościGorzów Wlkp.Pomoc dla uchodźców. Co robić po przekroczeniu granicy?

Pomoc dla uchodźców. Co robić po przekroczeniu granicy?

Na Ukrainie trwa wojna, a to powoduje, że część osób ucieka ratując swoje życie i zdrowie. Jak informuje straż graniczna do tej pory do Polski z Ukrainy przybyło prawie 1,5 mln uchodźców. Jak im pomóc? Gdzie powinni się zgłosić? Na jakie wsparcie mogą liczyć?

Granicę przekraczają głównie kobiety, dzieci i osoby starsze. Mężczyźni w wieku 18-60 lat mają obowiązek pozostać na Ukrainie i bronić jej wolności. Wszyscy, którzy zmierzają w stronę granicy lub właśnie ją przekroczyli mogą liczyć na pomoc Polaków. Namioty z jedzeniem, ciepłymi napojami, kocami i lekami stoją po polskiej stronie przy przejściach granicznych.

Decyzją rządu wszystkie osoby szukające schronienia zostają wpuszczone do Polski. Każdy kto nie ma zapewnionego miejsca pobytu powinien udać się do najbliższego punktu rejestracyjnego, gdzie otrzyma więcej informacji oraz tymczasowe zakwaterowanie (takie punkty znajdują się przy granicach czy na dworcach). Status uchodźcy otrzymuje każdy obywatel Ukrainy, który opuścił swój kraj od 24. lutego. Miejsca zakwaterowania wyznacza wojewoda, który podpisuje odpowiednie umowy z podmiotami. Każdy może się też osobiście zgłosić po pomoc do samorządów.

W Gorzowie i w Zielonej Górze uruchomione zostały punkty informacyjne dla uchodźców, które działają codziennie w godzinach od 7:00 do 24:00. Znajdują się one na dworcach. Tam też koordynatorzy uzyskują dane personalne od każdej zgłaszającej się osoby, a następnie przekazują informację gdzie zostanie im zapewniony nocleg i wyżywienie. Z pomocy w tych punktów mogą skorzystać wszyscy obywatele Ukrainy, niezależnie czy przyjechali pociągiem czy innym środkiem transportu.

By otrzymać skuteczną pomoc podczas pobytu w Polsce, obywatele Ukrainy powinni zarejestrować się w systemie, w Punkcie Koordynacyjno – Informacyjnym Relokacji Uchodźców osobiście lub telefonicznie. Należy jednak podkreślić, że taka rejestracja nie jest konieczna, ale ułatwia otrzymanie pomocy. Można to zrobić również mailowo na adres: relokacja@lubuskie.uw.gov.pl.

Uruchomiona została także specjalna infolinia, gdzie udzielane są wszelkie niezbędne informacje oraz gdzie można uzyskać pomoc administracyjną i prawną.

Infolinia lubuska: 95 785 18 59
Infolinia ogólnopolska: +48 47 721 75 75

Każdemu uchodźcy może zostać nadany numer PESEL, może korzystać z opieki zdrowotnej, nauki w szkołach. Uchodźcom będzie też przyznana jednorazowa pomoc finansowa w wysokości 300 zł, rodzice mogą też złożyć wniosek o dodatek 500 plus na dzieci.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GORZÓW WLKP.

Gorzów Wielkopolski
zachmurzenie duże
15.9 ° C
15.9 °
15.9 °
56 %
3kmh
100 %
pon.
21 °
wt.
22 °
śr.
24 °
czw.
23 °
pt.
19 °

NAJPOPULARNIEJSZE