wtorek, 23 kwietnia, 2024
Strona głównaWiadomościPośpimy godzinę krócej. Dzisiaj w nocy zmiana czasu

Pośpimy godzinę krócej. Dzisiaj w nocy zmiana czasu

W nocy z 26 na 27 marca zmieniamy czas z zimowego na letni. To oznacza, że przesuwamy wskazówki zegara o godzinę do przodu, z godziny 2:00 na 3:00.

Głównym powodem zmiany czasu jest to, aby móc dłużej korzystać z letniego słońca. Ma to uzasadnienie w oszczędności energii, ponieważ gdy świeci słońce nie włączamy światła. Chociaż tak naprawdę w dzisiejszych czasach ten aspekt nie jest już tak istotny, sprawdzałby się bardziej gdybyśmy wciąż korzystali ze świec czy lamp gazowych, wtedy rzeczywiście mogłoby to mieć odbicie w finansach. Teraz jednak większość osób zwraca większą uwagę na negatywne skutki przestawiania zegarków. A tych, jak się okazuje, jest naprawdę sporo.

Przypomnijmy: zgodnie z dyrektywą wydaną przez Parlament Europejski ostatnia zmiana czasu miała nastąpić w 2021 jednak termin ten wciąż jest przekładany. Za rezygnacją ze zmian opowiedziało się większość Europejczyków. I nic w tym dziwnego, bo przestawianie zegarków nie wpływa dobrze na nasz rytm dobowy. O ile zimą daje nam to możliwość leżenia w łóżkach godzinę dłużej tak latem musimy wstać nieco wcześniej, a nie każdemu łatwo się do tego przystosować. To wszystko nie wpływa dobrze na nasze zdolności poznawcze, powoduje zaburzenia metaboliczne czy behawioralne. Może mieć wpływ między innymi na rozwój depresji czy zwiększoną tendencję do otyłości. Co więcej, jak wynika z badań, zmiana czasu może negatywnie wpływać na nasz stan zdrowia. Naukowcy informują, że po przejściu na czas letni aż o 4% wzrasta ryzyko zawałów serca. Zwiększa się też ilość śmiertelnych wypadków… nawet o 30 procent! Nie wspominając już o tym, że przy zmianie czasu na letni większość ludzi jest po prostu niewyspana przez co jest mniej wydajna w ciągu kolejnych kilku dni i zwiększa się liczba urazów jakich doznajemy np. w miejscu pracy.

Należy jednak pamiętać, że są to jedynie badania, a każdy organizm może reagować inaczej. Najważniejsze jest, aby nie nastawiać się negatywnie. Można też spróbować zniwelować skutki zmiany czasu. W jaki sposób? Najlepiej położyć się godzinę wcześniej niż zwykle, dzięki czemu nie zmniejszy się nasza ilość godzin snu. Przed położeniem się warto też wywietrzyć sypialnię (temperatura w pomieszczeniu, w którym śpimy powinna oscylować w granicach 19-20 stopni). Na około dwie godziny przed snem powinno się zrezygnować z korzystania z tabletu, komputera czy laptopa, ponieważ emitowane przez te urządzenia niebieskie światło źle wpływa na zasypianie oraz na sam sen. Należy też zjeść lekkostrawną kolację, zadbać o relaks… i pomyśleć sobie, że będziemy mieli godzinę więcej czasu na korzystanie z pięknej, letniej pogody, spacery nad jeziorami i podziwianie pięknych krajobrazów województwa lubuskiego. A tych nie brakuje, bo województwo lubuskie nazywane jest Krainą Pięciuset Jezior.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GORZÓW WLKP.

Gorzów Wielkopolski
zachmurzenie umiarkowane
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
97 %
2.4kmh
54 %
wt.
9 °
śr.
11 °
czw.
10 °
pt.
14 °
sob.
20 °

NAJPOPULARNIEJSZE