czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaWiadomościProblemy z węglem w sklepach. Ten ciągle drożeje

Problemy z węglem w sklepach. Ten ciągle drożeje

Od kilkunastu dni w sklepach i marketach dostęp do węgla jest mocno utrudniony. Do tego węgiel ciągle drożeje.

Przed jednym z marketów budowlanych w Lubuskiem zalegają worki z ekogroszkiem. W sklepie słyszymy, że nie może on zostać sprzedany. Taka sytuacja ma miejsce w wielu obiektach handlowych. A wszystko to wiąże się z ustawą, która weszła w życie 16 kwietnia 2022 roku.

Mowa o ustawie, dotyczącej embarga na rosyjski węgiel. Na jej podstawie wprowadzony został zakaz przywozu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i tranzytu przez jej terytorium węgla oraz koksu z obszaru Federacji Rosyjskiej albo Białorusi. Jest to związane z agresją Rosji na Ukrainę. Embargo na węgiel to jedna z sankcji nałożonych na Federację Rosyjską.

Ustawa podpisana przez prezydenta 15 kwietnia skomplikowała życie konsumentom oraz sprzedawcom. Markety mogą sprzedawać rosyjski węgiel, ale warunek – musiał on zostać pozyskany przez sklep przed 16 kwietnia, czyli przed wejściem ustawy w życie. Ponadto właściciele sklepów muszą mieć odpowiednie oświadczenia od dostawców, które świadczą o tym, że węgiel faktycznie został dostarczony do marketu przed wspomnianą datą. A jeśli nie ma takiego oświadczenia? To sklep nie może go sprzedać i tak jak pisaliśmy we wstępie, zalega on na terenie obiektu handlowego.

Kłopoty mają również klienci, którzy muszą odstać swoje w kolejkach. Dawniej wystarczyło wziąć worek, skasować go przy kasie i tyle. Teraz sprzedaż węgla wiąże się z „papierkową robotą”, ponieważ konieczne jest sporządzenie odpowiednich oświadczeń.

Jakby tego było mało, to ceny węgla wciąż gwałtownie rosną. Pisaliśmy już o tym w marcu. Problem w tym, że ceny ciągle idą w górę.

Obecnie w lubuskich marketach za tonę węgla – orzech kamienny – musimy zapłacić od 2100 do 2300 zł. Jeszcze pół roku za taką samą ilość węgla wystarczyło zapłacić ok. 1300 zł. Natomiast rok temu tona orzecha kamiennego kosztowała poniżej 1000 zł!

Prognozy są jeszcze gorsze. Według portalu spidersweb.pl w nadchodzącym sezonie grzewczym pojawią się duże problemy z dostępnością do węgla.

Na jesień węgiel będzie kosztował nawet 4-5 tys. zł. Oczywiście, o ile będzie dostępny, bo wtedy węgla po prostu już nie będzie – powiedział przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego „Sierpień 80”, Bogusław Ziętek w rozmowie na antenie Radia Piekary.

„Związkowiec przekonuje, że wystawiony w sklepie PGG węgiel za ok. 900 zł za tonę znika w 20 sekund. Bo na rynku cały zysk przechwytują pośrednicy i sprzedają węgiel ponad dwa razy drożej.” – czytamy w artykule portalu Spider’s Web.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA KROSNO ODRZ.

Krosno Odrzańskie
zachmurzenie duże
16.5 ° C
16.5 °
14.8 °
76 %
4.4kmh
98 %
czw.
21 °
pt.
24 °
sob.
27 °
niedz.
26 °
pon.
26 °

NAJPOPULARNIEJSZE