czwartek, 28 września, 2023
spot_img
Strona głównaWiadomościKrosno OdrzańskieCeny węgla i gazu ciągle idą w górę

Ceny węgla i gazu ciągle idą w górę

Wydawało się, że już w zeszłym tygodniu sytuacja była kiepska. W krótkim czasie węgiel i gaz podrożały jeszcze bardziej!

W ostatnich dniach pisaliśmy o ciągle wzrastających cenach paliw, gdzie niedługo za litr będziemy płacić 8 zł (w niektórych częściach Polski już została przebita ta bariera).

W kolejnym tygodniu znowu do góry skoczyły ceny gazu i węgla. I to znacznie. Wystarczy przejść się po sklepach w naszym regionie. Za zwykłą butlę z gazem musimy zapłacić już ponad 100 zł, w niektórych placówkach nawet 110 zł.

Węgiel również zdecydowanie podrożał – średnio o 200 zł w ciągu ostatniego tygodnia. I cena ciągle rośnie! Za tonę tradycyjnego węgla (tzw. orzecha) trzeba już zapłacić ponad 1900 zł w luzie. Za workowany około 100 zł więcej. Najdroższy jest ekogroszek, gdzie cena za tonę niedługo przekroczy 2100 zł!

Podwyżki były już zapowiadane pod koniec zeszłego roku, ale nie takie. Skok cen jest spowodowany inwazją Rosji na Ukrainę oraz próbą uniezależnienia się od dostaw surowców z kraju agresora.

Co mówią eksperci? – Ceny węgla ostatnio zwariowały. Ceny w dostawach krótkoterminowych w portach ARA (Antwerpia-Rotterdam-Amsterdam) kształtują się teraz na poziomie ponad 300 dolarów za tonę węgla energetycznego – powiedział w rozmowie z portalem WNP.PL Jakub Szkopek, analityk Erste Securities.

Co może wydawać się zaskakujące, ceny gazu w Europie… spadają. Jak podaje Puls Biznesu gaz z benchmarkowego kwietniowego kontraktu tanieje o 13,5 proc. na giełdzie w Amsterdamie do 185,50 EUR za 1 MWh. A mimo to, możemy u nas zauważyć spore wzrosty cen.

– Gaz tanieje dzień po tym jak Unia Europejska ogłosiła zamiar zredukowania zależności od jego importu z Rosji o dwie trzecie już w tym roku, a USA i Wielka Brytania ogłosiły wprowadzenie embarga na import rosyjskiej ropy i gazu. We wtorek prezydent Władimir Putin polecił rządowi opracować w ciągu dwóch dni szczegóły planu ograniczenia lub wstrzymania dostaw niektórych dóbr i surowców do krajów „nieprzyjaznych” Rosji – napisał Marek Druś w Pulsie Biznesu.

Warto podkreślić, że podwyżki nie obejmują gazu LPG. Płynny gaz cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród kierowców, którzy zauważając wzrastające ceny benzyny i diesla, przerzucają się na instalacje gazowe.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA KROSNO ODRZ.

Krosno Odrzańskie
bezchmurnie
15.9 ° C
16 °
8.8 °
65 %
2.9kmh
0 %
czw.
26 °
pt.
26 °
sob.
19 °
niedz.
21 °
pon.
24 °

NAJPOPULARNIEJSZE