piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościKrosno OdrzańskieSprawę skażonej Odry zbada prokuratura

Sprawę skażonej Odry zbada prokuratura

Osoby wyławiające kolejne śnięte ryby z rzeki ogłaszają śmierć Odry. Sprawę możliwego popełnienia przestępstwa zbada prokuratura.

We wtorek (9 sierpnia) informowaliśmy o setkach ryb, które martwe lub umierające, wyrzucane były na brzeg Odry w województwie lubuskim. Mnóstwo osób zaangażowało się w wyławianie śniętych ryb. W Krośnie Odrzańskim wraz z wędkarzami i Strażą Rybacką działało Stowarzyszenie 515.

Pierwsze poszlaki są takie, że to, co płynie Odrą, to coś na bazie rozpuszczalnika, ale do momentu jak nie będzie wyników próbek trudno jest wyrokować. Traktujemy to jako katastrofę ekologiczną. – mówi Magdalena Bobryk ze Stowarzyszenia 515.

We wtorek po południu m.in. na odcinku Odry w Krośnie Odrzańskim prowadzony był odłów ryb. M. Bobryk nie ukrywa, że ludzie są smutni oraz źli, ponieważ ostrzeżenia w sprawie stanu rzeki wysyłane były wcześniej.

– Niepokojące doniesienia docierały do nas już w zeszłym tygodniu. Opublikowaliśmy post w tej sprawie na profilu naszej organizacji 1 sierpnia. Zero reakcji. Instytucje odpowiedzialne za ten stan rzeczy milczą. Pracują społecznicy, osoby związane z rzeką, wędkarze. To co się stało na Odrze trzeba nazwać katastrofą ekologiczną. Nie mówią o niej rządowe media, a organy odpowiadające za nasze bezpieczeństwo, czyli RDOŚ i WIOŚ wydają bardzo lakoniczne komunikaty, z których niewiele wynika, a winnych „ekobójstwa” nikt nie zdoła znaleźć… – mówi M. Bobryk.

Sytuacja na Odrze wygląda fatalnie. Osoby biorące udział w odłowie, w tym przedstawiciel Straży Rybackiej w Krośnie Odrzańskim – Marcin Berger – publikował szokujące filmy, które wręcz mrożą krew w żyłach. Skala zdarzenia jest ogromna…

Dalszy ciąg tekstu pod filmami:

– Odra umarła. Jej odtworzenie zajmie kilka lat. Jako społecznicy, włączyliśmy się w akcję zbierania śniętych ryb. Widzieliśmy co się z nimi dzieje. To nie były martwe ryby, które do nas dopłynęły. One umierały na naszych oczach. Czyli fala toksycznej substancji płynęła wraz z nimi i zbierała żniwo po drodze. Jesteśmy zszokowani, smutni oraz zwyczajnie źli, ponieważ, choć prosimy o oficjalne komunikaty w sprawie rzeki, to nikt takich informacji nie podaje. W związku z tym jeszcze wczoraj widzieliśmy kąpiące się dzieci przy rzece oraz wchodzące do wody psy… – dodaje M. Bobryk.

Przedstawicielka Stowarzyszenia 515 mówi, że dziś spotkają się przedstawiciele organizacji pozarządowych, również z Niemiec i będą dyskutować na temat sytuacji kryzysowej na Odrze. – Obawiamy się, że zostaniemy z tą sprawą sami. Dlatego przygotowujemy się do podjęcia działań, m.in. pobrania próbek wody, mułu oraz ryb, które zbadają niezależne laboratoria – podkreśla M. Bobryk.

Zapytaliśmy w Państwowym Gospodarstwie Wodnym „Wody Polskie” o to, jakie zostały podjęte działania w sprawie Odry.

Dokumenty, na podstawie których Dyrekcja Wód Polskich Zarządu Zlewni w Zielonej Górze złoży doniesienie do zielonogórskiej prokuratury oraz przekaże lokalnej policji zgłoszenie o możliwości popełnienia przestępstwa są obecnie w przygotowaniu i zostaną niezwłocznie wysłane – informuje rzecznik prasowy Wód Polskich, Jarosław Garbacz.

– Obecnie nie wykluczamy, ani nie potwierdzamy, że przyczyną masowego śnięcia ryb w Odrze może być nieznana substancja chemiczna lub brak odpowiedniej zawartości tlenu w wodzie, czyli tak zwana przyducha. Czekamy na wyniki analiz prób wody pobranych przez WIOŚ w Zielonej Górze. Dopiero na podstawie tych badań będzie można określić przyczynę obserwowanego obecnie zjawiska. Ustalenie źródła powinny zająć się natomiast odpowiednie organy – dodaje J. Garbacz.

Oficjalny komunikat w sprawie Odry wydał też Lubuski Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, który przedstawiamy poniżej:

„W związku z dużym zainteresowaniem dot. występowania śniętych ryb w Odrze na terenie województwa lubuskiego, Lubuski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska informuje, że w lipcu br. doszło do znacznego śnięcia ryb w górnym biegu rzeki, poza terenem naszego województwa. Od tej pory pojedyncze martwe ryby pojawiają się na kolejnych odcinkach rzeki. Na początku miesiąca w okolicach Wrocławia, a w ostatnich dniach także na odcinku lubuskim. Stan rzeki jest objęty stałym monitoringiem, prowadzone są obserwacje i pomiary terenowe, a także pobierane są próbki do badań na obszarach działania kolejnych Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska – początkowo w górnym biegu rzeki, a od zeszłego tygodnia także na odcinku lubuskim i zachodniopomorskim.

Badania laboratoryjne pobranych próbek wykonuje Centralne Laboratorium Badawcze Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Badaniami objęto cały lubuski odcinek Odry. Pomiary i pobory prowadzone są w Bytomiu Odrzańskim, Krośnie Odrzańskim, Słubicach i Kostrzynie nad Odrą. Dotychczasowe wyniki nie wskazują na anomalia w chemizmie wody w rzece, nie stwierdzono również odtlenienia, czyli tzw. Przyduchy. Stwierdzono wysoką zawartość tlenu i zwiększoną ilość zawiesiny. Trwają jeszcze prowadzone przez CLB analizy chromatograficzne w związku z podejrzeniem wystąpienia substancji toksycznych. Pierwsze wyniki z dnia 5 sierpnia br. nie potwierdzają jednak ich obecności. Kolejne z 6 i 7 sierpnia również nie stwierdzają obecności toksycznych zanieczyszczeń organicznych.

Obserwowane przemieszczanie zwiększonej ilości zawiesiny i śniętych ryb w Odrze wskazuje, że źródła zanieczyszczenia należy identyfikować na wcześniejszych odcinkach rzeki (powyżej granicy województwa lubuskiego).

W związku z zaistniałą sytuacją Lubuski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska rekomenduje powstrzymanie się od korzystania z Odry w celach wędkarskich i rekreacyjnych do czasu ustąpienia zagrożenia.

WIOŚ w Zielonej Górze będzie informował o wynikach kolejnych badań. W związku z ponadregionalną skalą tego problemu pozostaje w stałej współpracy z innymi wojewódzkimi inspektoratami ochrony środowiska, Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska, Centrum Zarządzania Kryzysowego Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego i innymi zaangażowanymi służbami.”


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA KROSNO ODRZ.

Krosno Odrzańskie
zachmurzenie duże
17.1 ° C
17.7 °
17.1 °
66 %
1.8kmh
87 %
pt.
31 °
sob.
23 °
niedz.
22 °
pon.
22 °
wt.
17 °

NAJPOPULARNIEJSZE