poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraSzpitale i jednostki kultury proszę o pomoc finansową. Wszystko przez inflację.

Szpitale i jednostki kultury proszę o pomoc finansową. Wszystko przez inflację.

Na ostatniej sesji sejmiku województwa lubuskiego dołożono miliony do jednostek medycznych, ale też tych z zakresu kultury. Samorządowcy mówią wprost – jest źle. Budżety na przyszły rok mamy już zaplanowane i nie będzie nowych inwestycji.

Jedna sprawa to dofinansowanie inwestycji szpitalnych w tym Lubuskiego Centrum Ortopedii gdzie powstaje pawilon rehabilitacyjny czy też nowego układu komunikacyjnego przy Szpitalu Uniwersyteckim. Ta ostatnia inwestycja, jest najbardziej finansowochłonna. Żeby rozstrzygnąć postępowanie, trzeba dołożyć prawie 12 mln zł.

– Na ostatniej sesji zajęliśmy się ratowaniem szpitali oraz kultury ze względu na trudną sytuację w tym drożyznę, oraz inflację. Przyczyną zwołania sesji nie była sprawa odwołania marszałek przez PiS, ale zabezpieczenie środków na działalność bieżącą oraz inwestycje. To olbrzymi wysiłek samorządu województwa: na jednej sesji zwiększyć budżet o ponad 57 milionów złotych. Do tegorocznego budżetu wprowadzamy ponad 20 mln, pozostałe środki do Wieloletniej Prognozy Finansowej. – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.

Okazuje się jednak, że środki inwestycyjne potrzebne są nie tylko na zadania inwestycyjne, ale też bieżącą działalność. Wszystko przez to, że rząd Prawa i Sprawiedliwości zdecydował, aby od 1 lipca podnieść minimalne wynagrodzenie pracownikom ochrony zdrowia. Problem w tym, że jak informuje zarząd województwa nowe kontrakty z NFZ nie wystarczą na zapewnienie wszystkich podwyżek. Zatem znowu rząd robi coś rękami samorządów.

Należy pamiętać, że dotyczy to nie tylko szpitali wojewódzkich, ale wszystkich placówek medycznych w tym Wojewódzkich Ośrodków Medycyny Pracy, czy szpitali psychiatrycznych.

Podobna sytuacja jest w kulturze z inwestycjami. Największe zadanie to oczywiście budowa sceny lalkowej oraz modernizacji Filharmonii Zielonogórskiej. Na te zadania łącznie z powodu inflacji trzeba było wydać dodatkowe 8 mln zł.

– Dziękuję zarządowi i radnym, którzy zagłosowali za zmianami w budżecie. Obecne inwestycje w kulturze są największe w historii województwa. Jednak prace napotkały problemy ze wzrostem cen robót i materiałów budowalnych. Dlatego o ponad 8,2 mln zł zostały zwiększone środki finansowe na dokończenie niezbędnych inwestycji w trzech jednostkach kultury – mówił wicemarszałek Łukasz Porycki.

Dopytaliśmy na konferencji prasowej czy Urząd Marszałkowski jest zabezpieczony finansowo w sytucji gdyby inflacja dalej rosła i wykonawcy zerwaliby umowę – W tej chwili nie ma takiego zagrożenia. Stąd też drugi przetarg na układ komunikacyjny, a też kolejny na budynek pasywny. Korzystamy z opinii ekspertów do spraw zamówień publicznych i wybieramy najkorzystniejsze oferty – tłumaczyła marszałek Polak.

Nie mniej okazuje się, że przyszły rok może być niezwykle trudny, na co wskazują samorządowcy. Zwiększenie wsparcia finansowego dla lubuskich instytucji będzie mieć jednak poważny wpływ na sytuację województwa.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie umiarkowane
13.9 ° C
13.9 °
12.8 °
39 %
0.8kmh
67 %
pon.
25 °
wt.
25 °
śr.
28 °
czw.
31 °
pt.
27 °

NAJPOPULARNIEJSZE