niedziela, 3 grudnia, 2023
Strona głównaWiadomościKoalicja Obywatelska przedstawiła lubuskich kandydatów

Koalicja Obywatelska przedstawiła lubuskich kandydatów

Podczas poniedziałkowej Lubuskiej Konwencji Koalicja Obywatelska zaprezentowała 24 swoich kandydatek i kandydatów do Sejmu. Część z z nich była obecnych na miejscu i powiedziało, dlaczego chcą objąć urząd.

W poniedziałek, 25 września, w Regionalnym Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze odbyła się Lubuska Konwencja Koalicji Obywatelskiej. Spotkanie prowadził przewodniczący lubuskiej Platformy Obywatelskiej, Waldemar Sługocki, który powitał zgromadzonych słowami: „Przed nami już 15 października wybory, śmiem twierdzić, że najważniejsze po 1989 roku”.

Jednym z punktów programu wydarzenia było opisanie ostatnich ośmiu lat rządów Prawa i Sprawiedliwości przez Marcina Jabłońskiego, wiceprzewodniczącego lubuskiej Platformy Obywatelskiej. Wśród wymienionych haseł padły m.in. łamanie praw kobiet, dewastacja lasów, afera wizowa, ignorowanie wyroków TSUE, afera zbożowa czy kryzys energetyczny.

Przewodniczący lubuskiego KO podczas konwencji podkreślał, że każdy powiat z naszego województwa ma minimum jednego kandydata. Podczas spotkania byli obecni politycy m.in. ze Wschowy, z Gorzowa Wielkopolskiego, z Zielonej Góry czy z Żagania.

Następnie przewodniczący PO przedstawił pierwszych 24 kandydatów z listy Koalicji Obywatelskiej. 17 z nich obecnych na miejscu oraz Robert Dowhan poprzez nagranie wideo opowiedzieli, dlaczego zdecydowali się kandydować w tegorocznych wyborach oraz co jest dla nich szczególnie ważne.

Wśród kandydatek i kandydatów pojawiły się głosy młodych obywateli. Dla Mateusza Gajdemskiego najważniejszym z konkretów KO jest ten mówiący o likwidacji zadań domowych dla uczniów szkoły podstawowej oraz wprowadzenie dofinansowanych przez państwo zajęć pozalekcyjnych pomagających dzieciom rozwijać swoje zainteresowania. Przemysław Lis mówił o rozdzieleniu kościoła i polityki. Anna Ciszka-Marczewska i Nadia Oleszczuk-Zygmuntowska pragną Polski bezpiecznej dla kobiet m.in. z legalnym dostępem do aborcji i z bezpłatnym znieczuleniem podczas porodu.

Nie zabrakło także doświadczonych już w polityce kandydatek i kandydatów w tym Marka Cebuli, burmistrza Krosna Odrzańskiego. Tutaj przeważały głosy mówiące o działalnościach gospodarczych, przywróceniu porządku w oświacie, ochronie środowiska, ochronie zdrowia i ochronie samorządów.

Kandydatka nr 1 z listy Koalicji Obywatelskiej, obecnie Marszałek Województwa Lubuskiego, Elżbieta Anna Polak powiedziała, że idzie do sejmu po wolną Polskę i silny samorząd. Zmiany w systemie zdrowia, które wprowadziła w ciągu ostatnich 15 lat w województwie lubuskim, chce wprowadzić w całej Polsce. Dla marszałek najważniejszy jest konkret nr 30, czyli zniesienie limitów Narodowego Funduszu Zdrowia.


💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
słabe opady śniegu
-2.8 ° C
-2.8 °
-3.8 °
46 %
5.5kmh
100 %
niedz.
-2 °
pon.
-2 °
wt.
-0 °
śr.
1 °
czw.
1 °

NAJPOPULARNIEJSZE