środa, 29 listopada, 2023
Strona głównaWiadomościŻary36 zastępów walczyło z pożarem lasu

36 zastępów walczyło z pożarem lasu

4 kwietnia płonął las na terenie Nadleśnictwa Lubsko przy miejscowości Jeziory Wysokie.

W ciągu ostatniej dekady lasy w Polsce, niezależnie od formy własności, płonęły ponad 73 tys. razy. Z dymem poszło łącznie około 30 tysięcy hektarów. W lasach państwowych rozpoczął się już sezon wzmożonej czujności. Jak wynika z oficjalnych statystyk, na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe w latach 2011 – 2020 powstało niemal 25 tys. pożarów o łącznej powierzchni 6049 ha, powodując stratę ok. 39 mln zł.

Jak wyglądają statystyki pożarowe z poziomu nadleśnictw? W ponad czterystu istniejących nadleśnictwach w ciągu 10 lat łącznie zanotowano 24595 pożarów. W poniedziałkowe południe dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Żarach przyjął zgłoszenie o pożarze lasu na terenie Nadleśnictwa Lubsko przy miejscowości Jeziory Wysokie.

Dyżurny natychmiast zadysponował zastępy z najbliższej jednostki OSP Brody oraz Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej z Lubska. Po przyjeździe na miejsce pierwszego podmiotu ratowniczego zastano pożar ścioły w lesie sosnowym, na zrębie oraz trawy na łące, na powierzchni około 20 ha. Na samym początku akcję gaśniczą wspomagał samolot gaśniczy z Lasów Państwowych, który wykonał dwa zrzuty wody ale z uwagi na bardzo silny wiatr podjęto decyzję o odwołaniu samolotu.

Fot. KP PSP w Żarach


W działaniach gaśniczych udział brało 111 strażaków z 36 zastępów straży pożarnej PSP i OSP oraz przedstawiciele Lasów Państwowych Nadleśnictwa Lubsko. Akcja gaśnicza trwała ponad 13 godzin.

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ŻARY

Żary
zachmurzenie duże
-1.4 ° C
-1.1 °
-1.6 °
82 %
4.9kmh
100 %
śr.
0 °
czw.
0 °
pt.
-1 °
sob.
-2 °
niedz.
-1 °

NAJPOPULARNIEJSZE