czwartek, 7 grudnia, 2023

Susza hydrologiczna

Biuro Prognoz Hydrologicznych we Wrocławiu, Wydział Prognoz i Opracowań Hydrologicznych we Wrocławiu wydało ostrzeżenie dotyczące suszy hydrologicznej.

Ostrzeżenie wydano w związku z występującymi niskimi przepływami wody w przyrzeczu Noteci środkowej i dolnej, spodziewane jest dalsze utrzymywanie się przepływów wody poniżej SNQ. Ostrzeżenie wydawane jest w sytuacji, gdy aktualne lub prognozowane wartości przepływu na stacjach wodowskazowych uznanych za reprezentatywne układają się poniżej SNQ przez minimum 10 dni w obrębie jednego obszaru hydrologicznego.

Ze względu na niski stan wód zamknięto wiele przepraw promowych. Skutki suszy znacznie odczuwają także rolnicy. Wysokie temperatury spowodowały, że Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie wydała komunikat o wprowadzeniu na terenach leśnych woj. lubuskiego III (najwyższego) stopnia zagrożenia pożarowego. Apeluje się o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przebywania na terenach leśnych.

W związku ze zwiększonymi rozbiorami wody zwłaszcza w godzinach wieczornych i nocnych, co ma związek z warunkami atmosferycznymi – utrzymująca się susza i wysokie temperatury powietrza, Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Żarach w celu zabezpieczenia ciągłości dostaw wody dla mieszkańców apeluje o ograniczenie zużycia wody szczególnie w godzinach wieczornych.

Ogromny pobór wody spowodowany najprawdopodobniej intensywnym podlewaniem terenów zielonych przez mieszkańców miasta powoduje pełne obciążenie ujęć wody. Mając na uwadze bezpieczeństwo dostaw wody dla mieszkańców prosimy o ograniczenie zużycia wody szczególnie na podlewanie ogrodów lub gromadzenie wody do podlewania w godzinach rannych. – czytamy dalej w komunikacie ZWiK.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl
✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ŻARY

Żary
zachmurzenie duże
1.1 ° C
1.6 °
1.1 °
94 %
0.9kmh
100 %
czw.
1 °
pt.
-0 °
sob.
2 °
niedz.
6 °
pon.
8 °

NAJPOPULARNIEJSZE