poniedziałek, 15 kwietnia, 2024
Strona głównaWiadomościZielona Góra100 tys. zł dla Kół Gospodyń Wiejskich

100 tys. zł dla Kół Gospodyń Wiejskich

W województwie Lubuskim zarejestrowanych jest 125 Kół Gospodyń Wiejskich, ale jak mówią przedstawicielki Lubuskiej Rady Kół Gospodyń Wiejskich w całym województwie działa prawie 400 takich inicjatyw. Teraz będą miały środki na działalność.

– PSL oraz departamenty związane z lubuską wsią podróżują po województwie i widzą różne zadanie tam realizowane. Są to świetlice wiejskie, miejsca spotkań czy tereny zielone. Cieszy zatem, że Zarząd Województwa Lubuskiego przeznaczył 100 tys. zł na aktywność tych ludzi, którzy chcą działać prospołecznie. – mówił podczas konferencji prasowej wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn.

Program grantowy jest jeszcze projektowany, ale jak mówi Arkadiusz Dąbrowski dyrektor Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich, szczegóły powinny być znane jeszcze przed wakacjami tak, aby Koła Gospodyń mogły z nich skorzystać. To jednak nie wszystkie inicjatywy przygotowane dla wiejskich organizacji.

– Rada powstała, aby doradzała zarządowi województwa i wspierała rozwój kół gospodyń, również prowadziła szkolenia, warsztaty czy pomagała w rozliczaniach. W skład Rady weszło siedem osób, które pracują w organizacjach pozarządowych, są społecznikami. Mamy za sobą pierwsze spotkania, jest już dostępna zakładka na stronie internetowej, zaraz będzie adres mailowy i profil w mediach społecznościowych – mówiła Jolanta Starzewska, przewodnicząca rady.

Radna województwa Anna Chinalska zwróciła uwagę, że w ostatnim czasie organizowanych jest wiele imprez, festynów związanych z potrawami regionalnymi: Święto Pieroga w Budachowie, Święto Karpia w Osiecznicy, Święto Pieczonego Ziemniaka  w Dobrosułowie. – Celem tych wydarzeń jest integracja mieszkańców, ale także pozyskanie środków na jeden wspólny cel. Decyzją społeczności lokalnej przeznaczamy je na to, co jest dla nas najważniejsze. To jest wartość dodana, że potrafimy się skupić wokół pewnego celu. Inicjatywy oddolne są bardzo ważne – mówiła radna.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie umiarkowane
12.4 ° C
13.4 °
12.4 °
60 %
2.4kmh
76 %
pon.
11 °
wt.
11 °
śr.
9 °
czw.
10 °
pt.
7 °

NAJPOPULARNIEJSZE