środa, 17 lipca, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraCzy grozi nam kolejna katastrofa na Odrze?

Czy grozi nam kolejna katastrofa na Odrze?

W ostatnich miesiącach stan rzeki Odry stał się przedmiotem intensywnych analiz i dyskusji. Zgromadzone dane wskazują na pogłębiający się kryzys ekologiczny, a złote algi, będące jednym z głównych zagrożeń, ponownie dają o sobie znać. W tej sprawie zebrał się Lubuski Zespół Parlamentarny pod kierownictwem wiceministra prof. Waldemara Sługockiego.

Obserwujemy bardzo trudną sytuację na Odrze. Ogromne zanieczyszczenie i jakość wody wymagają drastycznej poprawy – rozpoczęła swoje wystąpienie podczas konferencji prasowej wiceminister Klimatu i Środowiska Urszula ZielińskaRok 2024 przyniósł rekordowe średnie temperatury, począwszy od lutego aż po maj, oraz bardzo niskie poziomy wód, co dodatkowo pogłębia kryzys. Tegoroczne warunki sprzyjają rozwojowi złotych alg, które są szczególnie niebezpieczne dla ekosystemu naszej rzeki – dodała.

Złote algi, które dwa lata temu spowodowały masowe śnięcie ryb, w tym roku również przyczyniły się do punktowych przypadków śnięcia, choć nie na tak masową skalę. –Staraliśmy się poprawić te kwestie i nadrobić zaniechania z przeszłości – podkreśliła Zielińska.

Dlaczego postanowiono zebrać w tej sprawie Lubuski Zespół Parlamentarny? – Sprawa jest paląca, nagląca, wymagająca natychmiastowej interwencji. Dlatego to posiedzenie odbyliśmy. Chcemy się z państwem podzielić informacją na temat tych kroków, które będziemy na rzece Odrze podejmować tu i teraz, ale także na temat pewnej strategii, wizji rozwiązywania tego problemu tak ważnego i w tym wymiarze ekologiczno-przyrodniczym, w wymiarze społecznym, ale także w wymiarze gospodarczym – powiedział wiceminister Waldemar Sługocki.

O tym jak ważna jest Odra w ujęciu nie tylko regionalnym, ale także międzynarodowym mówił marszałek Marcin Jabłoński – Odra determinuje wszystko, co się wiąże z naszym bezpieczeństwem, życiem, przyrodą wokół nas. Pomożemy w każdy możliwy sposób – dodał.

Wojewoda Marek Cebula zwrócił uwagę na sprawy legislacyjne. – Cieszę się, że są deklaracje. Chciałbym, żeby za tym poszły czyny i mam nadzieję, że ten zespół, który dzisiaj się tutaj spotkał, przyspieszy te działania – mówił wojewoda lubuski Marek Cebula. – Reagujemy natychmiast, również w weekendy, jeśli takie działania są potrzebne. Natomiast wiemy, że w rzece Odrze dobrze się nie dzieje. Niestety wody w Polsce są bardzo mocno zanieczyszczone. Oczekujemy szybkich działań, jeśli chodzi o spółki Skarbu Państwa. Powinna być specustawa do tego, żeby te działania mogły przyspieszyć, bo niestety uzyskanie jakichkolwiek pozwoleń w Polsce, jeśli chodzi o badania środowiskowe, to jest gehenna – dodał.

Czy zatem sytuacja może się powtórzyć? Tak, ale politycy i samorządowcy chcą działać już teraz i powołać specjalny fundusz, który pozwoli na budowę instalacji odsalających. Te działania na naszym terenie zamierza opracować m.in. KGHM. Jak podaje również posłanka Elżbieta Anna Polak IMGW opracowuje system prognozowania zrzutów na Odrze. Co ma wzmocnić monitoring działań na rzece. Całość rekomendacji Lubuski Zespół Parlamentarny wystosował do instytucji odpowiedzialnych za działania.

_____
✅ Udostępnij, skomentuj i polub – razem tworzymy Wiadomości Lubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
23.3 ° C
23.9 °
22.4 °
34 %
4.8kmh
100 %
śr.
25 °
czw.
26 °
pt.
28 °
sob.
28 °
niedz.
30 °

NAJPOPULARNIEJSZE