wtorek, 23 kwietnia, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraCzy miasto powinno dotować Policję?

Czy miasto powinno dotować Policję?

Na dzisiejszej sesji Rady Miasta rozgorzała dyskusja na temat uchwały w sprawie przekazania środków finansowych dla Policji. Część radnych uznała, że skoro Policja ma pieniądze na „pokazówki” jak ta podczas przybycia Jarosława Kaczyńskiego do Zielonej Góry to niech sama sfinansuje dodatkowe patrole.

Budżet miasta powinien być wydatkowany racjonalnie. Nie mam nic przeciwko dodatkowym patrolom policji, ale jeżeli policję stać na marnotrawienie środków publicznych w przypadku wizyty Jarosława Kaczyńskiego to stać ich też na dodatkowe patrole. Policja wysłała 400 funkcjonariuszy przeciwko 400 protestującym. To jakieś kuriozum – zauważył radny miejski Sławomir Kotylak.

Miasto od blisko 15 lat wspiera Komendę Wojewódzką Policji w Gorzowie Wlkp. Jak czytamy w uzasadnieniu pieniądze mają być przeznaczone na dodatkowe patrole, które pojawią się na terenie miasta.

To jest 15-letnia tradycja i jak PO rządziła to była za tym, żeby wspomagała Policję. Teraz już nie jest za tym. Mieszkańcy czują się tutaj bezpiecznie i proszę nie mieszajcie do tego polityki. Rozmawiajmy merytorycznie – mówił prezydent Janusz Kubicki.

W tym jednak racji nie miał. W ostatnich 7 latach za czasów rządów PiS, klub radnych PO dalej głosował za wsparciem dla Policji. Samorząd Zielonej Góry w 2023 roku zaplanował przeznaczenie 254 300 zł, w tym: 214 300 zł na rekompensaty pieniężne za czas służby i 40 000 zł na nagrody dla funkcjonariuszy Policji.

Uważam, że te pieniądze policji się nie należą. Jeżeli dzisiaj zagłosuję przeciw to będzie to decyzja polityczna. Chciałbym, abyśmy zdjęli ten punkt z sesji. Niech zbiorą się komisje i zostaną zaproszeni przedstawiciele policji. To drugi rok z rzędu, gdy nie ma tutaj przedstawiciela policji – proponował radny Andrzej Brachmański.

Radni Platformy Obywatelskiej uznają, że dodatkowe patrole są potrzebne, jednak nie muszą one być finansowane z budżetu miasta. Dla przykładu dzisiejszy mecz Lechii Zielona Góra przy 5000 kibiców i o podwyższonym ryzyku miało zabezpieczać jedynie 100 funkcjonariuszy.

Ostatecznie jednak wniosek o zdjęcie z porządku obrad nie został przyjęty. Rada Miasta z kolei przyjęła uchwałę 13 głosami za, 2 było przeciw, a 6 wstrzymało się od głosu.


💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
bezchmurnie
-0.6 ° C
1.2 °
-0.6 °
58 %
1.2kmh
9 %
wt.
11 °
śr.
8 °
czw.
10 °
pt.
14 °
sob.
19 °

NAJPOPULARNIEJSZE