XVII-wieczny zabytek czeka na rewitalizację wiele lat. Teraz dzięki Funduszom Europejskim odzyska dawny blask. Wartość projektu to ponad 12 mln zł, a dofinansowanie stoi na wysokim poziomie 8,5 mln zł. To już ostatni gwizdek i ostatnie pieniądze.
– Wykorzystana została szansa, że projekt był gotowy, dobrze przygotowany, dokumenty można było przedstawić na ostatnią chwilę i dzięki temu Muzeum Etnograficzne zdobyło dofinansowanie w końcówce tego budżetu. Kwota wsparcia to 8,5 mln, wartość projektu to ponad 12 mln złotych – podkreślił Marcin Jabłoński, członek zarządu województwa lubuskiego – Obiekt, który przez lata czekał na swoją szansę i ma spory potencjał (jest w pięknym miejscu, jest bardzo atrakcyjny architektonicznie, wnętrza są jeszcze niezniszczone), wreszcie znalazł możliwość dofinansowania ze środków unijnych – dodał.
Obiekt na ul. Górnej w Zielonej Górze Ochli od 1983 roku należy do Muzeum Etnograficznego. To jedna z jego największych inwestycji, ale nie jedyna. Instytucja realizuje jeszcze zadania takie jak budowa parkingu czy kanalizacji. O remont zabytkowego obiektu starali się 20 lat.
– Mam nadzieję, że ten barokowy pałac odzyska swój blask po wieloletnich staraniach – powiedział wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn – Ale jednocześnie, jak pan dyrektor zauważył, toczy się dyskusja o ZIT-ach. Myślę, że miejscowości, które będą wchodziły w skład ZIT-ów, będą brały udział w konkursach, które będzie ogłaszał zarząd województwa. Takim przykładem będzie ten pałac, bo chcemy, żeby społeczność Ochli, rada sołecka czy organizacje pozarządowe również mogły korzystać z pałacu – zauważył.
Czasu jest mało, gdyż środki z obecnej perspektywy finansowej należy wydać do końca 2023 roku. Na szczęście znalazł się wykonawca, który uznał, że podejmie się wyzwania.
– Mamy nadzieję, że sprostamy oczekiwaniom i uda nam się z tego obiektu zrobić coś fajnego dla wszystkich. Z pewnością najwięcej na temat inwestycji będziemy mogli powiedzieć na koniec, jak wykonamy już wszystkie prace – Julia Antonina Mazur, członek zarządu spółki REMERUS LIESSEN z Krakowa, z którą w poniedziałek podpisano umowę na realizację inwestycji.
Jak podkreślali wicemarszałek Łukasz Porycki, ale też dyrektor Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze Ochli Tadeusz Woźniak, budynek po wyremontowaniu ma być otwarty dla mieszkańców, aby „kultura stała się żywa”. W planach są również takie projekty jak ogród sensoryczny, ale też promować lokalne produkty.
🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl
✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl
Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)