Już dzisiaj (10 maja) o godz. 10.30 odbędzie się uroczystość nadania Galerii Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego imienia Profesora Jana Berdyszaka. Gośćmi honorowymi będą: żona Artysty – Maria Berdyszakowa i jego syn – Marcin Berdyszak. Wydarzeniu będzie towarzyszyć pokaz dzieł Artysty.
Profesor Jan Berdyszak – jeden z najwybitniejszych polskich artystów współczesnych: rzeźbiarz, malarz, grafik, autor instalacji, scenograf, teoretyk sztuki, pedagog. Przez wiele lat był związany z życiem zielonogórskiej Uczelni. Był profesorem w Instytucie Sztuk Wizualnych na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego (1996-2006). Współpracował z Biblioteką Uniwersytecką. Był jej Przyjacielem i Mistrzem, współtworzył Bibliotekę Sztuki, był twórcą idei ARTOTEKI i członkiem jej Rady Programowej. Był także zaangażowany w projekt nowoczesnej Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego, który wspierał swoim autorytetem od 1997 roku.
Jan Berdyszak urodził się 15 czerwca 1934 r. w Zaworach, zmarł 18 września 2014 r. w Poznaniu. Był absolwentem studiów z dziedziny rzeźby w Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (ASP) w Poznaniu, gdzie pracował od 1965 r. W latach 1984–1987 pełnił funkcję prorektora tej uczelni. W latach 1961-1981 zajmował się scenografią w Teatrze Marcinek i Teatrze 5.
Realizacje artystyczne Profesora J. Berdyszaka obejmowały szeroki wachlarz dziedzin i technik. Analityczna postawa, naukowy charakter prac, konsekwentnie realizowana koncepcja stanowiły wyróżniki jego twórczości. Artysta zamykał swoje poszukiwania i realizacje w cykle, w obrębie których rozważał różne warianty danego zagadnienia. Podejmowane wątki niekiedy opracowywał na nowo i znajdował dla nich rozwinięcie w kolejnych seriach.
Od wczesnego okresu jego twórczość skupiała się na zagadnieniach przestrzeni. Obrazy artysty składały się z dwóch kół, zestawionych pionowo jedno nad drugim, pokrytych poruszonymi, kontrastowymi formami, które tworzyły przestrzeń wewnętrzną w ramach kompozycji. Kolejnym etapem poszukiwań było wprowadzenie do obrazu przestrzeni rzeczywistej w postaci otworu wyciętego w płótnie. Jan Berdyszak nigdy nie wykonywał rzeczy. Jego obiekty przestrzenne nie miały kształtu skończonych przedmiotów ani czegoś, co mogłoby nimi za chwilę być. Od 1990 tworzył cykl „Passe-partout“, realizowany w formie obiektów, instalacji, grafik. W 2014 r. odbyła się jego ostatnia wystawa indywidualna „Horyzonty grafiki” w Muzeum Narodowym w Poznaniu.
Artysta w dowód zasług dla kultury został wyróżniony m.in. Nagrodą im. Jana Cybisa (1978), Krzyżem Kawalerskim (1988) i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2001) oraz Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2008). Nadano mu także godność doktora honoris causa Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie (1999).
💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie
Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)