wtorek, 16 lipca, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraHistoryczna wizyta senatorów w Lubuskiem

Historyczna wizyta senatorów w Lubuskiem

W Zielonej Górze w Lubuskim odbyło się wyjazdowe posiedzenie Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisji Nadzwyczajnej ds. Klimatu. Wszystko po to, by poznać problemy związane z regionem.

Tematem głównym to udziału samorządu w realizacji unijnej strategii „Fit for 55”. To zestaw wniosków ustawodawczych mających zmienić i uaktualnić unijne przepisy oraz ustanowić nowe inicjatywy, tak by polityka UE była zgodna z celami klimatycznymi uzgodnionymi przez Radę i Parlament Europejski.

Być może w tym gronie dziś, urodzi się jakaś ważna reforma dla naszej ojczyzny. Z punktu regionu lubuskiego niesłychanie ważne, to są nasze priorytety. Od dekady budujemy zieloną krainę. Nasze specjalizacje to zdrowie, jakość życia, zielona gospodarka i innowacyjny przemysł. Żadna z tych specjalizacji nie może być realizowana oddzielnie — mówiła Marszałkini Elżbieta Anna Polak.

Wydarzeniu towarzyszy wystawa „Senat wczoraj i dziś. W 100. rocznicę pierwszego posiedzenia Senatu II RP” poświęcona historii Senatu.


Gabriela Morawska-Stanecka Wicemarszałkini Senatu X kadencji była naszą rozmówczynią.

Jak wygląda przyszłość Senatu i jakie są perspektywy na jego dalsze działanie?

Przyszłość Senatu w kolejnej kadencji rysuje się bardzo dobrze. Pracujemy nad paktem senackim, on zdał egzamin. Jedność opozycji potrafi doprowadzić do zwycięstwa. Mamy obecnie Senat, który potrafi mówić swoim głosem, przede wszystkim jest to głos rozsądku.

Jak bardzo różni się Senat od Sejmu w swoim działaniu obecnie?

Senat w obecnej kadencji jest nadzieją. Nie może być tak jak w Sejmie gdzie debaty nad ważnymi ustawami, bardzo często dotyczącymi praw obywatelskich posłowie mają minutę na wypowiedź. To jest skandaliczne. My mamy wypowiedzi po 10 minut bez blokowania i ograniczania wypowiedzi. Mamy zawsze na uwadze głos naszych obywateli i wyborców.

Czy coś jeszcze?

Jest kilka pomysłów. Kwestia zwiększenia kompetencji Senatu odnośnie do uchwalania, to znaczy, że veto senatu powinno być odrzucane nie tylko większością bezwzględną. Kwestie komisji, na przykład komisja śledcza ds. Pegasusa, która mogłaby składać się zarówno z posłów, jak i senatorów. To byłoby bardziej efektywne, niestety ogranicza nas obecnie konstytucja, która tego nie przewiduje. To by wzmocniło pozycję Senatu.

Przez prawie 30 lat nie czuliśmy jak ważną rolę odgrywa Senat i pojawiały się głosy, że Senat powinien być zniesiony. Okazało się, że jest, kiedy jedna strona sceny politycznej opanowała niemal wszystkie instytucje publiczne, ten Senat pełni rolę bardzo ważną dla społeczeństwa.

Imponują mi debaty publiczne, jakie organizuje Senat. Których chce się słuchać, zapraszani są aktywiści, NGO-sy i obywatele, którym los kraju jest ważny przez pryzmat swoich działalności. Jak Pani to widzi?

Uważam, że społeczeństwo powinno mieć jak największy dostęp do instytucji publicznych. Mnie serce pękało, kiedy Sejm został odgrodzony od obywateli, uniemożliwiano dostęp do budynków sejmowych. Przecież to należy do obywateli, to jest utrzymywane z ich podatków. Ludzie powinni mieć możliwość organizowania różnych inicjatyw w parlamencie, powinni być zapraszani na debaty, powinniśmy słuchać głosu społeczeństwa.

Zapraszani są młodzi ludzie jeszcze przez studiami?

Ja sama organizuję cykl takich spotkań. Zapraszane są NGO-sy i tam mogę usłyszeć o problemach zwykłych ludzi, którzy przychodzą po pomoc. Jest inicjatywa, tzw. „Gadka Senacka” co jest fantastycznym polem głównie dla licealistów nauki demokracji i nauki parlamentaryzmu.

Widziałem, że angażuje się Pani również w walkę z ubóstwem menstruacyjnym i przełamywaniem tabu na temat okresu?

Tak, nawet tutaj w Urzędzie Marszałkowskim byłam w toaletach i widziałam Różowe Skrzyneczki. To cudowne, że tu są. Powinniśmy zrobić tak jak parlament w Szkocji, który obowiązkowo wprowadził możliwość dostępu do produktów higienicznych i mam nadzieję, że to będzie miało miejsce w niedalekiej przyszłości. Żeby uchwalić ustawę o obowiązkowej dostępności środków higieny intymnej. To powinno być finansowane z budżetu państwa, a nie z samorządu czy prywatnych środków. Dostęp do podstawowych środków higieny osobistej jest istotny dla osób w potrzebie. Mam nadzieję, że będziemy mogli realizować to wszystko w przyszłości jak wygramy, bo najważniejsze teraz to wygrać wybory.


💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie umiarkowane
20.1 ° C
21.2 °
20.1 °
68 %
2.8kmh
84 %
wt.
26 °
śr.
26 °
czw.
27 °
pt.
28 °
sob.
21 °

NAJPOPULARNIEJSZE