wtorek, 5 marca, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraInnowacyjna operacja w Szpitalu Uniwersyteckim

Innowacyjna operacja w Szpitalu Uniwersyteckim

Podczas małoinwazyjnych operacji zazwyczaj stosuje się jodowy środek kontrastujący. Skuteczny, ale może wpłynąć na pogorszenie czynności nerek i słabe samopoczucie. Za niedługo może odejść do lamusa. Zielonogórscy lekarze właśnie po raz pierwszy użyli w obrazowaniu bezpieczny dla zdrowia dwutlenek węgla.

To ważny krok do przodu w nowoczesnym leczeniu – nie kryje zadowolenia prof. dr hab. n. med. Łukasz Dzieciuchowicz, kierownik Klinicznego Oddziału Chirurgii Naczyniowej – Korzyść z zastosowania technik wewnątrznaczyniowych w odniesieniu do tętniaków aorty i jej niedrożności jest ogromna. Nie mieliśmy żadnego przypadku śmiertelnego. Chcemy rozwijać te metody tak, by móc leczyć w ten sposób całą patologię aorty – dodaje.

Do tej pory korzystano jednak z koniecznością zastosowania jodowego środka kontrastującego, który może powodować uszkodzenie nerek. U większości chorych do tego nie dochodzi, ale ryzyko wzrasta szczególnie u tych, którzy, ze względu na inne choroby, mają już upośledzoną czynność tego narządu. Drugim problemem jest stosowanie promieniowania jonizującego, które użyte często, może być niekorzystne dla zdrowia.

Aby to wyeliminować, po raz pierwszy w zielonogórskim szpitalu, i pewnie w województwie lubuskim, wykonaliśmy dwa zabiegi, w których zamiast jodowego środka kontrastującego użyliśmy dwutlenku węgla. Nie jest on toksyczny dla organizmu, ponieważ jako produkt przemiany materii występuje już w krwi i jest wydalany przez płuca – wyjaśnia prof. Dzieciuchowicz. – Były pewne obawy, że mogą pojawić się problemy z uwidocznieniem struktur naczyniowych, ale nowoczesny angiograf, którym dysponujemy na naszej sali hybrydowej ma odpowiednie programy umożliwiające uzyskanie bardzo dobrego obrazu z użyciem CO2 jako środka kontrastującego. Jakość obrazowania jest bardzo podobna do obrazów uzyskanych z użyciem jodowego środka kontrastującego.

To kolejny krok do przodu, który zwiększy możliwości leczenia chorych z ograniczoną funkcją nerek. Aparaturę do wykorzystania w obrazowaniu dwutlenku węgla podczas tych zabiegów udostępniła za darmo jedna z firm, jednak szef naczyniówki ma nadzieję, że taki sprzęt będzie w zielonogórskim szpitalu na stałe.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
5.6 ° C
5.7 °
5.6 °
81 %
3.5kmh
100 %
wt.
6 °
śr.
8 °
czw.
6 °
pt.
8 °
sob.
7 °

NAJPOPULARNIEJSZE