poniedziałek, 15 kwietnia, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraJest nas już mniej niż milion

Jest nas już mniej niż milion

Mamy już wojewódzkie wyniki wstępne spisu powszechnego, które opublikował Urząd Statystyczny w Zielonej Górze. Główny przekaz to taki, że jest nas mniej. Województwo Lubuskie jest przedostatnie w ilości mieszkańców w całej Polsce.

Jak czytamy na udostępnionej grafice liczba ludności województwa zmniejszyła się o 3,1% w stosunku poprzedniego spisu z roku 2011. Najwięcej ubyło mieszkańców wsi. Na koniec marca 2021 roku województwo lubuskie zamieszkiwało 991,2 tys. ludzi.

Dane Urzędu Statystycznego pokazują również ilość mieszkań w województwie, a ta zwiększyła się o ponad 12,1%. Przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkania wynosi 72,7 m2. Co ciekawe na podstawie udostępnionych danych dowiedzieliśmy się, że prawie 10% mieszkań jest niezamieszkana. To prawie 40 tys. lokali.

Jak wypadamy na tle całej Polski? O komentarz poprosiliśmy Prezesa Zarządu Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego, burmistrza Krosna Odrzańskiego Marka Cebulę:

Przedstawione lubuskie wyniki liczby ludności wbrew pozorom nie są złe. Może się tak wydawać na pierwszy rzut oka. Ważny jest obraz na tle kraju. A tutaj większy „ubytek” liczby ludności zanotowały takie województwa, jak graniczące z nami zachodniopomorskie (-3,8%), ale także śląskie (-4,9%) czy łódzkie (-5,1%). Ogromny wpływ na ten wynik ma także ujemna demografia ogólnopolska. Cieszy fakt budowy dużej liczby mieszkań. To oznacza, że stajemy się atrakcyjnym regionem. Zapoczątkowana kilka lat temu budowa nowoczesnego, „zielonego” województwa to proces długotrwały, ale wg mnie już widać jego efekty. Trudno mierzyć się z takimi „kolosami” jak Warszawa, Kraków czy Poznań, ale wśród „średniaków” na pewno mamy dominującą rolę. Jestem przekonany, że dzięki sprawnie przeprowadzonemu planowi rozwoju Lubuskie będzie się zyskiwać na znaczeniu. – podsumowuje samorządowiec.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie umiarkowane
12.4 ° C
13.4 °
12.4 °
60 %
2.4kmh
76 %
pon.
11 °
wt.
11 °
śr.
9 °
czw.
10 °
pt.
7 °

NAJPOPULARNIEJSZE