niedziela, 16 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościZielona Góra"Już Panu nie wierzymy" - mówili mieszkańcy w sprawie Smoczego Parku do...

„Już Panu nie wierzymy” – mówili mieszkańcy w sprawie Smoczego Parku do radnego

Minęły 3 tygodnie od momentu gdy mieszkańcy ulic Harcerskiej i Ludowej usłyszeli od radnego Filipa Gryki, że na najbliższej sesji Rady Miasta dojdzie do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Niestety projektu nie przygotował. Dodatkowo zrzucana jest odpowiedzialność na mieszkańców za błędne planowanie miasta przez Prezydenta.

Część mieszkańców jest na tyle rozsądnych, że zgadza się na nasze propozycje. Jest część, która będzie walczyć do końca i może zniweczyć wszystkie plany – powiedział radny Filip Gryko w porannej rozmowie w Radiu Index.

Owe plany to zgoda na podjętą za plecami mieszkańców decyzję o zamianie działek, która sprawi, że część Smoczego Parku będzie wycięta, a na jej miejscu powstaną bloki. W zamian miasto uzyskało od dewelopera działkę w Czarkowie. Pisaliśmy o tym blisko 3 tygodnie temu:

Podczas tamtego spotkania radny Filip Gryko obiecywał mieszkańcom, że na najbliższej sesji Rady Miasta będzie głosowany projekt uchwały w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który pozwoli na rewitalizację pozostałej części parku. Niestety do tego nie doszło. Uchwałę zabezpieczającą interesy protestujących złożyli za to radni Platformy Obywatelskiej.

Radni Prezydenta zablokowali wprowadzenie pod dzisiejsze obrady Rady Miasta projektu uchwały o przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Smoczy Park” (druk 1018) przygotowany przez Klub Radnych PO. (…) Walczymy dalej już nie tylko o zachowanie terenu zielonego, ale również o uczciwość wobec mieszkańców, którzy są oszukiwani przez władze miasta i cześć radnych – napisał na swoim profilu radny Sławomir Kotylak.

Faktycznie do wprowadzenia pod obrady uchwały niewiele zabrakło, radnych PO poparli radni innych klubów w tym SLD i w części PiS. Wynik to jednak 11 do 11 przy dwóch głosach wstrzymujących i nie pozwoliło to na dalsze procedowanie. Mieszkańcy musieli czekać kolejne 3 godziny, aby wypowiedzieć swoje zdanie.

Walczymy razem z mieszkańcami o nasz zieleniec i o nasz Smoczy Park przy ulicy Ludowej. Ta walka trwa od 2012 r. Przygotowaliśmy fantastyczny projekt rewitalizacji tego miejsca i dzisiaj dowiadujemy się, że w naszym parku trzeba wybudować bloki – mówiła podczas sesji Anna Szlachetka, reprezentantka mieszkańców – Nie jesteśmy przeciwni rozwojowi miasta, tylko dlaczego kosztem mieszkańców naszego osiedla. Nie rozumiemy, dlaczego miasto przedstawiło deweloperowi trzy działki w tym naszą. Pan Gryko po sesji w lipcu zapewniał, ze park jest nasz i szykujmy się do budżetu – dodała.

fot. radny Janusz Rewers

Mieszkanka była również oburzona słowami radnego Gryki w porannym radiowym wywiadzie. – Nie może tak być, że przez interes jednych, inni muszą cierpieć. To jest po prostu nie w porządku. Mówił Pan, że jest panu przykro, bo jest Pan z tego okręgu. My już w to nie wierzymy. Nie wierzymy w Pana słowa. Zostaliśmy oszukani i przedłużano wszystko, aby doprowadzić swoje interesy do końca – kończyła Szlachetka.

Protestujący przynieśli na sesję transparenty i rozmawiali z mediami. Pan Przemysław Krupka zauważył z kolei, że wobec mieszkańców stosuje się pewien emocjonalną retorykę, według której trzeba wyciąć park, żeby powstała szkoła w innej części miasta. Prezydent i radny Gryko próbują przerzucić sprawę na mieszkańców, a przecież to oni odpowiadają za błędne planowanie miasta.

Włodarze odrzucają jednak to podejście i tłumaczą, że problem zaczął się jeszcze za czasów gminy wiejskiej Zielona Góra, gdy sprzedawano działki i nie pozostawiono miejsca na szkołę. Inna sprawa, że zamiana działem mogła obejmować inne tereny, na które nie chciał się zgodzić deweloper. Nie wiemy, o jakie chodzi, gdyż negocjacje były prowadzone w sposób nietransparentny.

Sprawa jednak wydaje się być już przesądzona i teraz od Prezydenta zależy czy mimo wszystko teren zostanie mieszkańcom wyremontowany, bo nie widać woli zmiany decyzji w sprawie budowy bloków przez dewelopera. Trudno też powiedzieć czy tak jak zapowiadał radny Filip Gryko na najbliższych sesjach zostanie ujęty teren zielony w studium.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
24.4 ° C
26.2 °
24.4 °
32 %
2.7kmh
96 %
niedz.
23 °
pon.
24 °
wt.
25 °
śr.
19 °
czw.
23 °

NAJPOPULARNIEJSZE