wtorek, 28 marca, 2023
Strona głównaWiadomościZielona GóraKoniec Szpitala Tymczasowego w Zielonej Górze

Koniec Szpitala Tymczasowego w Zielonej Górze

480 dni walki z COVID-19 w Szpitalu Tymczasowym w budynku Centrum Matki i Dziecka dobiega końca. Na specjalnej konferencji prasowej podsumowano działalność placówki. Wielkie podziękowania należą się dla całego personelu.

– Historia szpitala była różna. Propozycji było bardzo dużo. Dzięki temu, że mieliśmy do dyspozycji ten nowy budynek Centrum Matki i Dziecka to udało zrealizować postawione zadania. Szpital tworzyliśmy na przełomie listopada i grudnia 2020 roku. Ten okres wypieramy z pamięci, wtedy nie było jeszcze szczepień, ludzie umierali masowo. – wspomina kierownik Szpitala Tymczasowego dr n. med. Bartosz Kudliński.

Placówka zaczęła funkcjonować 7 grudnia 2020 roku, a na jej przygotowanie personel miał 5 dni. Zaczęto przerabiać przygotowane sale operacyjne na miejsca intensywnej terapii. Cały zespół uczył się tak naprawdę na nowo i zaczął się organizować przeciwko nie do końca znanemu wrogowi. Nie dalej jak 5 miesięcy później następuje największy szczyt ilości pacjentów. Na 180 łóżek – 176 było zajętych.

materiały prasowe Szpitala Uniwersyteckiego

Ostatecznie w Szpitalu leczono 3126 pacjentów, z czego wyzdrowiało ok. 80%, czyli 2498 osób. Lekarze zastosowali nowatorskie metody leczenia, gdyż medykamenty i sprzęt nie zawsze pomagał. Stosowano tak zwaną terapię ułożeniową, która dopiero dała rezultaty.

– Większość personelu ma niestety efekty wypalenia zawodowego spowodowane zmęczeniem (…) Jednak bez tych ludzi, bez ich imion, nazwisk, twarzy, uczuć i emocji ten szpital nie byłby w stanie funkcjonować. Pracowaliśmy nawet po 500 godzin miesięcznie, w momentach kryzysowych właściwie tu mieszkaliśmy – powiedział dr Kudliński – Mam nadzieję, że nie będziemy musieli otwierać szpitala wojennego, ale jak będzie trzeba, to wiemy jak to zrobić – zakończył.

Teraz wszystkie działania szpitala zmierzają w kierunku uruchomienia Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Cała operacja została już zaplanowana. W pierwszej kolejności zostanie przygotowany przegląd sprzętu, który będzie mógł być ponownie użyty, a także wykonanie prac budowlanych związanych z przystosowaniem budynku do nowych potrzeb. Zadanie zrealizuje dotychczasowy wykonawca Mostostal w ciągu dwóch miesięcy.

– Niebawem rozpoczniemy proces remontowania, wyposażania budynku i uruchomiania sprzętu. Optymistycznie zakładamy, że potrzebujemy na to kilka miesięcy i wtedy będziemy przenosić i zasiedlać tu pierwsze oddziały. Deklarujemy też zatrudnienie tego personelu, który pracował w Szpitalu Tymczasowym. Jeśli nie będzie przeszkód, CZMiD uruchomimy na przełomie lata i jesieni tego roku. – kalkulował Prezes Zarządu Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze dr Marek Działoszyński.

materiały prasowe Szpitala Uniwersyteckiego

🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie małe
0 ° C
0.6 °
-0 °
44 %
3.4kmh
47 %
pon.
1 °
wt.
5 °
śr.
7 °
czw.
18 °
pt.
13 °

NAJPOPULARNIEJSZE