Sejmik Województwa Lubuskiego zajął się dzisiaj powołaniem nowej spółki, która zajmie się zarządzaniem nowej instalacji. Spółka Park Technologii Kosmicznych – Badań, Rozwoju i Innowacji ma rozpocząć działalność już 1 lipca. Wiemy czym będzie się zajmować.
Park Technologii Kosmicznych to innowacyjna nadzieja województwa lubuskiego. Projektem zainteresowała o się Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, a także zielonogórskie firmy. Na początku był to jedynie Hertz Systems, a teraz urywają się telefony jak mówiła dzisiaj marszałkini Elżbieta Anna Polak.
Projekty uchwały przedstawiał prof. Marek Banaszkiewicz, od kilkunastu miesięcy mocno zaangażowany w rozwój tego zadania. Przekonywał, że spółka musi się sama sfinansować, a celem ma być zaprzestanie drążenia lubuskich talentów naukowych.
– Najważniejsze zadanie dla nas to pozyskiwanie środków. Chcemy się sami finansować poprzez m.in. środki europejskie, czyli Horyzont Europa. Przystępujemy do tej działalności z pewnym kapitałem takim jak laboratoria – mówił prof. Marek Banaszkiewicz z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.
Czym będzie się zajmować Park Technologii Kosmicznych? Przedstawiono nam to w prezentacji:
- inkubowanie firm rozpoczynających działalność
- świadczenie usług biznesowych
- wynajem laboratoriów
- usługi badawcze
- działalność szkoleniowo-edukacyjna
– Każdy z nas używa kilkanaście razy w ciągu dnia technologii kosmicznych, poprzez GPS, telewizję satelitarną czy też stacje pogodowe. Po co rozwijać technologie w Polsce? Ten argument powoli umiera, bo to jest po prostu opłacalne. Usługi związane z telekomunikacją, ale też w przyszłości z turystyką kosmiczną i chcemy część tego zysku wypracować – analizował prof. Banaszkiewicz.
Radni podczas dyskusji pytali o finansowanie spółki i to czy za kilka lat nie trzeba będzie jej wspierać czy dokapitalizować, zastanawiali się również kto będzie autorem dokumentów strategicznych.
– Samorządy województwa w największym stopniu mogą wpływać na rozwój systemu innowacji, ale nie wszystkie regiony się tak angażują. Park Technologii Kosmicznych to oczko w głowie Lubuskiego – mówił dr Jerzy Tutaj, ekspert zarządzania innowacjami z Politechniki Wrocławskiej.
Parku broniła również marszałkini Elżbieta Anna Polak – To przedsięwzięcie to kamień milowy w naszym rozwoju. Nie będziemy latać w kosmos, możemy za to zatrzymać świetnych absolwentów, których „wysysa” obecnie Berlin, Wrocław czy Poznań. Wiemy o tym, bo od lat wspieramy koła naukowe działające na uczelniach publicznych – wskazywała i wymieniała jakie działania podejmowało województwo lubuskie przygotowując się do otwarcia Parku.
W 2023 roku na rozruch spółki przeznaczono 1 mln zł, laboratoria mają ruszyć do końca roku. Ostatecznie spółka została powołana przez sejmik 17 głosami za, jedna osoba była przeciw, a sześć wstrzymało się od głosu.
💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie
Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)