wtorek, 16 lipca, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraKto będzie zarządzał Parkiem Technologii Kosmicznych?

Kto będzie zarządzał Parkiem Technologii Kosmicznych?

Sejmik Województwa Lubuskiego zajął się dzisiaj powołaniem nowej spółki, która zajmie się zarządzaniem nowej instalacji. Spółka Park Technologii Kosmicznych – Badań, Rozwoju i Innowacji ma rozpocząć działalność już 1 lipca. Wiemy czym będzie się zajmować.

Park Technologii Kosmicznych to innowacyjna nadzieja województwa lubuskiego. Projektem zainteresowała o się Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, a także zielonogórskie firmy. Na początku był to jedynie Hertz Systems, a teraz urywają się telefony jak mówiła dzisiaj marszałkini Elżbieta Anna Polak.

Projekty uchwały przedstawiał prof. Marek Banaszkiewicz, od kilkunastu miesięcy mocno zaangażowany w rozwój tego zadania. Przekonywał, że spółka musi się sama sfinansować, a celem ma być zaprzestanie drążenia lubuskich talentów naukowych.

Najważniejsze zadanie dla nas to pozyskiwanie środków. Chcemy się sami finansować poprzez m.in. środki europejskie, czyli Horyzont Europa. Przystępujemy do tej działalności z pewnym kapitałem takim jak laboratoria – mówił prof. Marek Banaszkiewicz z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

Czym będzie się zajmować Park Technologii Kosmicznych? Przedstawiono nam to w prezentacji:

  • inkubowanie firm rozpoczynających działalność
  • świadczenie usług biznesowych
  • wynajem laboratoriów
  • usługi badawcze
  • działalność szkoleniowo-edukacyjna

Każdy z nas używa kilkanaście razy w ciągu dnia technologii kosmicznych, poprzez GPS, telewizję satelitarną czy też stacje pogodowe. Po co rozwijać technologie w Polsce? Ten argument powoli umiera, bo to jest po prostu opłacalne. Usługi związane z telekomunikacją, ale też w przyszłości z turystyką kosmiczną i chcemy część tego zysku wypracować – analizował prof. Banaszkiewicz.

Radni podczas dyskusji pytali o finansowanie spółki i to czy za kilka lat nie trzeba będzie jej wspierać czy dokapitalizować, zastanawiali się również kto będzie autorem dokumentów strategicznych.

Samorządy województwa w największym stopniu mogą wpływać na rozwój systemu innowacji, ale nie wszystkie regiony się tak angażują. Park Technologii Kosmicznych to oczko w głowie Lubuskiego – mówił dr Jerzy Tutaj, ekspert zarządzania innowacjami z Politechniki Wrocławskiej.

Parku broniła również marszałkini Elżbieta Anna Polak – To przedsięwzięcie to kamień milowy w naszym rozwoju. Nie będziemy latać w kosmos, możemy za to zatrzymać świetnych absolwentów, których „wysysa” obecnie Berlin, Wrocław czy Poznań. Wiemy o tym, bo od lat wspieramy koła naukowe działające na uczelniach publicznych – wskazywała i wymieniała jakie działania podejmowało województwo lubuskie przygotowując się do otwarcia Parku.

W 2023 roku na rozruch spółki przeznaczono 1 mln zł, laboratoria mają ruszyć do końca roku. Ostatecznie spółka została powołana przez sejmik 17 głosami za, jedna osoba była przeciw, a sześć wstrzymało się od głosu.


💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie umiarkowane
20.1 ° C
21.2 °
20.1 °
68 %
2.8kmh
84 %
wt.
26 °
śr.
26 °
czw.
27 °
pt.
28 °
sob.
21 °

NAJPOPULARNIEJSZE