niedziela, 23 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraLubuskie walczy o młodych na Campus Polska Przyszłości

Lubuskie walczy o młodych na Campus Polska Przyszłości

Województwo Lubuskie ma jedne z najbardziej innowacyjnych i wspierających działań dla młodych ludzi w Polsce. Dedykowane stypendia dla medyków czy 1 mln zł w Budżecie Obywatelskim do rozdysponowania dla młodych ludzi to tylko niektóre z działań. Na panelu o zmianach demograficznych wypowiadała się m.in. marszałkini Elżbieta Anna Polak.

Szukamy rozwiązań, żeby zatrzymać młodych. Uruchamiamy nowe kierunki studiów. Strzałem w dziesiątkę okazała się medycyna – mówiła marszałkini Elżbieta Anna Polak w trakcie panelu „Równomierny rozwój regionów w kontekście zmian demograficznych”.

Nie od dziś Polska zmaga się z trwającym kryzysem demograficznym. Spadek liczby urodzeń to tylko wierzchołek góry lodowej – problemu, jakim jest starzenie się społeczeństwa. To wyzwanie dla gospodarki i całego systemu usług publicznych. Jak w tych trudnych warunkach zadbać o rozwój każdego województwa, aby nikt nie został w tyle?

Z pewnością metropolie „wysysają” nam mieszkańców, konkurują płacami. Przede wszystkim Berlin. Ale to się zmienia. Młodzi ludzie wybierają jakość życia, nie wyścig szczurów. Tworząc Strategię Rozwoju Województwa Lubuskiego, wskazaliśmy nasze inteligentne specjalizacje: zdrowie i jakość życia, innowacyjną, konkurencyjną gospodarkę oraz zielony ład – wskazywała włodarz województwa. Wraz z nią do rozmów usiadł między innymi wieloletni marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Elżbieta Anna Polak, odpowiadając na pytanie widza panelu na temat ewentualnych zmian w samorządach i kompetencji, który powinny być im przekazane, powiedziała: – Jestem za ograniczeniem kompetencji wojewodów i przekazaniem ich samorządom wojewódzkim, bo rzeczywistym kreatorem polityki regionalnej jest samorząd wojewódzki, a nam kompetencje odebrano. Ale też należy zdecentralizować finanse, bo ograbiono nas z dochodów w PIT i w CIT.

Marszałek podkreślała również ważność usług zdrowotnych, programów profilaktycznych czy choćby programu in vitro. Mówiła również o sprawach ważnych dla młodych ludzi jak prawa kobiet czy zarobki.

Campus Polska Przyszłości to największa impreza społeczno-polityczna w Europie. Organizowana jest przez Fundacje Campus Polska Przyszłości, a twarzą całego wydarzenia jest prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. W tym roku do Olsztyna przyjechało 1300 młodych osób do 35 roku życia, aby rozmawiać w ponad 200 panelach trwających 6 dni.


💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
bezchmurnie
21.4 ° C
21.7 °
18.4 °
35 %
4.6kmh
0 %
niedz.
23 °
pon.
25 °
wt.
26 °
śr.
28 °
czw.
31 °

NAJPOPULARNIEJSZE