czwartek, 9 lutego, 2023
Strona głównaWiadomościZielona GóraMarszałek Polak u Prezydenta Dudy

Marszałek Polak u Prezydenta Dudy

Marszałek Elżbieta Anna Polak była w trzyosobowej delegacji, która spotkała się z Prezydentem RP Andrzejem Dudą. Celem spotkania było przekazanie tzw. „białej księgi” dotyczącej pomocy uchodźcom z Ukrainy.

– To konkretne rekomendacje do strategii pomocy uchodźcom. Samorządy potrzebują finansowego i długofalowego wsparcia w zakresie edukacji, pomocy społecznej, ochrony zdrowia, organizacji miejsc pracy. Prezydent zadeklarował współpracę i utworzenie wspólnego zespołu, który przygotuje rozwiązania prawne i wykorzysta nasze dotychczasowe działania – napisała na swoim profilu marszałek Elżbieta Anna Polak.

W skład samorządowej delegacji wszedł jeszcze Jacek Karnowski, prezydent Sopotu oraz Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. Włodarze przekazali Prezydentowi RP swoje spostrzeżenia i uwagi dotyczące pomocy uchodźcom.

– Główny ciężar związany z przyjęciem uchodźców wziął na siebie polski samorząd i organizacje społeczeństwa obywatelskiego. Dzisiaj, kiedy pierwszy etap pomagania minął, jesteśmy zainteresowani rozwiązaniami systemowymi. W „Białej Księdze” są propozycje bardzo konkretnych zmian w przepisach prawa. Chcielibyśmy, aby były jak najszybciej implementowane do polskiego porządku prawnego. Dzisiaj potrzebujemy tak naprawdę dwóch rzeczy: dobrego prawa, dobrych i mądrych przepisów, uwzględniających tę nową sytuację, ale także finansowania. I to jest drugi wątek, o którym rozmawialiśmy z panem prezydentem Andrzejem Dudą – podsumował spotkanie prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.

W regionie lubuskim przebywa obecnie 30 tys. osób z Ukrainy z nadanym numerem PESEL. Z kolei we Wrocławiu znajduje się ok. 180 tys. osób, a w Sopocie – 2 tys. „Biała Księga” została spisana podczas Samorządowego Okrągłego Stołu, który odbył się we Wrocławiu 8 i 9 czerwca.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
bezchmurnie
-6.1 ° C
-6.1 °
-9.6 °
45 %
1.5kmh
3 %
czw.
3 °
pt.
3 °
sob.
5 °
niedz.
7 °
pon.
8 °

NAJPOPULARNIEJSZE