piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraNie było nacisków na Gazetę Lubuską. Prokuratura podjęła decyzję.

Nie było nacisków na Gazetę Lubuską. Prokuratura podjęła decyzję.

Jak informuje serwis Wirtualne Media nie będzie śledztwa w sprawie tłumienia krytyki prasowej przez przekroczenie uprawnień przez marszałkinię województwa lubuskiego Elżbietę Annę Polak. Prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania.

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez włodarza województwa złożył redaktor naczelny orlenowskiej Gazety Lubuskiej Janusz Życzkowski. Decyzję taką podjął po spotkaniu marszałek Elżbiety Anny Polak z prezesem zielonogórskiego oddziału Polska Press Grzegorzem Widenką oraz pismach rzecznika prasowego Pawła Kozłowskiego.

Jak się okazuje to spotkanie miało charakter oficjalny i odbyło się w towarzystwie prawników każdej ze stron, na którym marszałek ponownie apelowała o przestrzeganie prawa prasowego – pisaliśmy w lipcu tego roku na łamach wlubuskie.pl

Urząd Marszałkowski od samego początku utrzymywał, że artykuły Gazety Lubuskiej są stronnicze, a ze stanowisk i prób polemiki redaktorzy orlenowskiej publikacji wyciągali jedynie fragmenty pasujące pod tezę na temat ataku na niezależność mediów.

Jak się okazuje zawiadomienie do prokuratury zostało oddalone. – Prokuratura Regionalna w Szamotułach wydała w tej sprawie w dniu 1 września 2022 roku postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa z uwagi na zaistnienie przesłanki z art. 17 par 1 pkt 2 k.p.k. Na powyższą decyzję złożono zażalenie – przekazał Wirtualnym Mediom w mailu prok. Łukasz Wawrzyniak, rzecznik prasowy poznańskiej prokuratury.

Wspomniane przez Wawrzyniaka paragrafy mówią o niewszczynaniu postępowania, jeśli „czynu nie popełniono albo brak jest danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie jego popełnienia” oraz jeśli „czyn nie zawiera znamion czynu zabronionego albo ustawa stanowi, że sprawca nie popełnia przestępstwa”.

Czytaj więcej na: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/nie-bedzie-sledztwa-ws-tlumienia-krytyki-prasowej-przez-marszalek-wojewodztwa-lubuskiego


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie umiarkowane
11.1 ° C
11.2 °
9.5 °
40 %
0.9kmh
51 %
pt.
20 °
sob.
24 °
niedz.
23 °
pon.
25 °
wt.
20 °

NAJPOPULARNIEJSZE