niedziela, 23 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraNowi radni Sejmiku Województwa Lubuskiego

Nowi radni Sejmiku Województwa Lubuskiego

To naturalna kolej rzeczy. Po wyborze na posłów Elżbiety Anny Polak i Stanisława Tomczyszyna ich mandaty radnych wojewódzkich przechodzą na kolejne osoby z listy z największą ilością głosów. Właśnie dowiedzieliśmy się kto przyjął mandat… a kto odrzucił.

W wyborach parlamentarnych, które odbyły się 15 października, jednakowo Elżbieta Anna Polak (78475 głosów) oraz Stanisław Tomczyszyn (10332 głosy) uzyskali mandaty poselskie, oznacza to, że tracą funkcję radnych wojewódzkich. Zgodnie z kodeksem wyborczym ich miejsca zajmą kolejne osoby, które zdobyły najwięcej głosów na tej samej liście.

Kolejną osobą, która przejmuje mandat po Elżbiecie Annie Polak, jest Tadeusz Pająk, obecnie wicestarosta zielonogórski. Ten jednak rezygnuje z tego mandatu, gdyż nie mógłby łączyć go ze obecnie zajmowanym stanowiskiem. Kolejny wynik 1362 głosy należy do Alicji Makarskiej, która mandat przyjęła.

Alicja Makarska to absolwentka Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska w Zielonej Górze. Od lutego 1991 r. do listopada 2008 r. pracowała w Urzędzie Miasta Zielona Góra. Następnie do 31 grudnia 2014 r. Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze, później pełniła funkcję członka zarządu województwa lubuskiego.

Z kolei na liście Polskiego Stronnictwa Ludowego mandat po Stanisławie Tomczyszynie przejmie… Elżbieta Polak, chociaż dokładniej można napisać Elżbieta Olga Polak, która zdobyła 3357 głosów. Zbieżność imiona i nazwisk do byłej już marszałek województwa często budziła zdziwienie u wielu wyborców.

Elżbieta Olga Polak jest ekonomistką i politologiem. Była Radną Sejmiku Wojewódzkiego w latach 1999-2002. Od 1992 r. dyrektor Zarządu Wykonawczego Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

Do obsadzenia pozostaje jeszcze stanowisko wicemarszałka, którego zgodnie z umową koalicyjną wskazuje właśnie PSL. Pogłoski mówią o tym, że zostanie nim obecny Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska radny Zbigniew Jan Kołodziej.


💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
bezchmurnie
21.4 ° C
21.7 °
18.4 °
35 %
4.6kmh
0 %
niedz.
23 °
pon.
25 °
wt.
26 °
śr.
28 °
czw.
31 °

NAJPOPULARNIEJSZE