niedziela, 14 kwietnia, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraNowy rozdział w historii Lubuskiego: Takiego spotkania nie było od 8 lat

Nowy rozdział w historii Lubuskiego: Takiego spotkania nie było od 8 lat

Po ośmiu latach przerwy, wojewoda lubuski Marek Cebula spotkał się z marszałkiem województwa Marcinem Jabłońskim, otwierając nowy rozdział w historii współpracy regionalnej. W ich rozmowach dominowały tematy związane z komunikacją, współpracą samorządową i przyszłością województwa.

W Lubuskiem odbyło się historyczne spotkanie, które może zwiastować nową erę w relacjach między władzami regionalnymi. W ostatnich latach marszałek oraz wojewoda spotykali się jedynie podczas kryzysu pandemii, pożarów lub katastrofy na Odrze.

Bardzo się cieszę z tego spotkania. Z całego serce chcę pogratulować Markowi Cebuli nominacji. Doświadczony samorządowiec, ale to też wielkie oczekiwania. To doskonały kandydat. Będziemy z pewnością oczekiwać współpracy – mówił podczas konferencji prasowej marszałek Marcin Jabłoński.

Marszałek podkreślił również znaczenie przeszłości, wskazując na brak współpracy z poprzednim wojewodą i problemy z komunikacją na bazie współpracy samorządowej. – Rola wojewody i sposób wykonania przez wojewodę Marka Cebulę mam nadzieję, że będzie odmienna od tej sprzed kilku lat. Oczekujemy, że doświadczenie Marka Cebuli przyniesie nową jakość w obszarze wspierania działań gmin i powiatów – dodał marszałek.

Marcin Jabłoński wspomniał o wykluczonych samorządowcach jak starostowie żagański czy słubicki, a także burmistrz Wschowy. Zaznaczył, że kolejnym kłamstwem były ogromne środki dla lubuskich gmin, gdyż rząd najpierw zabierał samorządom pieniądze, a dopiero potem rozdawał na ich własne zadania środki w kartonowych czekach.

Marek Cebula spotkanie rozpoczął od symbolicznego gestu – uścisku dłoni z marszałkiem Jabłońskim – Lubuskie jest najważniejsze i jest jedno. Wszyscy jesteśmy Lubuszanami i nie pozwolę dzielić województwa na północ i południe. Będę rozmawiał ze wszystkimi i do końca kwietnia będę na wszystkich sesjach powiatów ziemskich. Czasy się zmieniły a siła jest w zespole i jedności – zapowiedział nowy wojewoda lubuski.

Do najważniejszych zadań będzie wsparcie wykluczenia komunikacyjnego – Bardzo mnie ucieszyła zapowiedź Wojewody Lubuskiego Marka Cebuli o wsparciu tej kwestii. Linia 203, o której mówimy już wiele lat, długo czeka na realizację, ale przyspieszymy ten proces. Czas wreszcie, aby wpisać tę linię na listę rządowych priorytetów – mówił marszałek Marcin Jabłoński. Zapowiedział również wsparcie dla ewentualnej przebudowy delegatury LUW w Zielonej Górze.

Wojewoda Marek Cebula zauważył również, że dzisiaj trzeba rozmawiać z Lubuszanami o ich sprawach, a nie robić zamachy na świętość, jaką jest umowa paradyska – Chciałbym zdementować, że dwa poprzednie rządy, a także obecny pracują nad zmianą podziału administracyjnego. Zostało to wymyślone na potrzeby politycznego wspólnego startu w wyborach pewnych grup. Nie ma żadnych zagrożeń dla województwa lubuskiego.

Marszałek oraz Wojewoda spotkali się również z wicemarszałkiem Łukaszem Poryckim, oraz członkiem zarządu Grzegorzem Potęgą. Na potrzeby Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego przekazano również flagę województwa lubuskiego, gdyż do tej pory w gabinetach takich nie było, tak samo z resztą jak flag Unii Europejskiej.

Mimo różnic w przeszłości, zarówno wojewoda, jak i marszałek wydają się zgodni co do jednego: Lubuskie zasługuje na więcej i tylko przez wspólną pracę można osiągnąć sukces. Czas pokaże, czy to spotkanie będzie kamieniem milowym w historii regionu.


✅ Udostępnij, skomentuj i polub – razem tworzymy Wiadomości Lubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
14.4 ° C
15.6 °
14.4 °
77 %
5.6kmh
100 %
niedz.
17 °
pon.
11 °
wt.
9 °
śr.
10 °
czw.
8 °

NAJPOPULARNIEJSZE