niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraNowy sprzęt w szpitalu. Wielu pacjentów na nim skorzysta.

Nowy sprzęt w szpitalu. Wielu pacjentów na nim skorzysta.

Mięło 10 lat i jeden z wysłużonych akceleratorów niezbędnych do radioterapii należy wymienić. Szpital Uniwersytecki postanowił kupić „mercedesa” i dzięki nowemu sprzętowi znacznie skróci się czas naświetlania dla onkologicznych pacjentów.

To jest bardzo dobry rok dla Lubuszan. Na zdrowie wydamy ponad 200 mln zł. Rozpoczynamy zapewniając wkład własny do zakupu akceleratora, ale w planach mamy dużo więcej inwestycji. To m.in. remont tzw. „elki” czyli oddziałów onkologicznych i ginekologicznych, dofinansowanie budowy pawilonu rehabilitacyjnego w Świebodzinie, inwestycje w Obrzycach i Ciborzu czy rewitalizacja budynków szpitalnych przy ul. Walczaka w Gorzowie Wlkp. – wymieniała Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego.

Akcelerator liniowy niskoenergetyczny (firmy Halcyon) to nowatorska konstrukcja, w której priorytetem jest komfort i bezpieczeństwo pacjenta. To technologia, która umożliwia szybszą niż dotychczas realizację leczenia – pacjent spędza zdecydowanie mniej czasu na stole terapeutycznym. Dla przykładu do tej pory naświetlanie trwało od 15 do 20 minut. Teraz ten czas uda się skrócić nawet o połowę i będzie to od 5 min do 10 minut.

Poprawia nam to jakość całego leczenia. Ekspozycja na promieniowanie jest krótsza co wpływa na wynik badania i mniejszą możliwość poruszania się osoby badanej. Do tej pory mogliśmy napromieniować około 100 pacjentów dziennie, teraz będziemy mogli tę ilość zwiększyć. Po konsultacjach z onkologami i hematologami będziemy mogli również poddawać terapii dzieci – tłumaczyła dr n. med. Róża Poźniak-Balicka, kierownik Klinicznego Oddziału Radioterapii Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze

Sprzęt jest niezwykle drogi, ale udało się stworzyć odpowiedni montaż finansowy, aby akcelerator już mógł zostać zakupiony i czekał teraz jedynie na ocenę agencji atomistyki.

Program Narodowej Strategii Onkologicznej zakłada wymianę akceleratora po 10 latach. 8,5 mln zł pozyskaliśmy z tego dofinansowania. Potrzebny był dodatkowy milion złotych, aby pozyskać nowoczesny akcelerator, a także, kolejne środki, żeby wyremontować pomieszczenia. Łącznie całe zadanie zamknęło się kwotą 11 402 340 zł – wymieniał Marek Działoszyński, prezes Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze.

Samorząd województwa dofinansował zadanie w kwocie prawie 2,9 mln zł, z czego blisko milion poszedł właśnie na zakup urządzenia. Nowy akcelerator zastąpi używane od 2012 r. urządzenie. Po uzyskaniu zgody Państwowej Agencji Atomistyki akcelerator będzie działał w ramach Klinicznego Oddziału Radioterapii i Zakładu Radioterapii Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze od marca br. Szpital posiada jeszcze dwa akceleratory działające od 2016 i od 2017 r.

Dla samorządu województwa zdrowie jest priorytetem. Będziemy zabiegać o kolejne środki w ramach Polskiego Ładu, środków krajowych, ale także nowej perspektywy unijnej – zakończyła konferencję włodarz województwa.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
11.7 ° C
11.7 °
11.2 °
89 %
2kmh
99 %
niedz.
21 °
pon.
24 °
wt.
26 °
śr.
24 °
czw.
17 °

NAJPOPULARNIEJSZE