czwartek, 8 grudnia, 2022
Strona głównaWiadomościZielona GóraO co tak naprawdę chodzi w "Medyku"?

O co tak naprawdę chodzi w „Medyku”?

W poniedziałek odbędzie się sesja Sejmiku Województwa Lubuskiego, który zamierza zająć się tematem przenosin Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego „Medyk” do Sulechowa.

Temat z pewnością rozgrzał kilka głów, ale czy słusznie. Dla prezydenta Janusza Kubickiego, któremu szkoła nie podlega, a miasto dla szpitala też niewiele robi to jedynie kolejny etap wojny z Platformą Obywatelską. Rządząca województwem koalicja na ostatniej konferencji prasowej mówiła wiele na temat rozwoju szpitala i jego planach.

Przypomnijmy, że Szpital Uniwersytecki obsługuje 180 tys. mieszkańców rocznie w tym zasadnicza większość to właśnie zielonogórzanie. Miasto nie dość, że nie wspiera lecznicy w szukaniu budynków to swojego czasu blokowało powstanie komory hiperbarycznej czy beznamiętnie pobierało 1 mln zł podatku od nieruchomości.

– Jeżeli zarząd województwa nie radzi sobie ze szpitalem i nie radzi sobie z Medykiem, to niech odda te placówki miastu, my sobie z tym poradzimy – mówił na sesji Rady Miasta Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry.

Tutaj niestety włodarz mocno się zagalopował. Sam nie może znaleźć jednego lekarza, który uruchomi przychodnię w Ochli. Budynek wybudowano pod koniec 2020 roku za blisko 2 mln zł. Ogłoszono już IV przetarg na najem 18 pomieszczeń w tym trzech gabinetów lekarskich. W kwietniu ubiegłego roku znalazł się firma chętna poprowadzić. Okazało się jednak, że miasto nie zgodzi się na modyfikację godzin ze względu na COVID – przedsiębiorca zrezygnował.

Tej elastyczności i umiejętności dopinania spraw zapewne brakuje Kubickiemu. Jednak w sprawie „Medyka” uznał, że musi zainterweniować u wyższych władz. Napisał list otwarty do przewodniczącego PO Donalda Tuska i poskarżył się w nim, że szkoła ma być przeniesiona do lepszych warunków w Sulechowie. List musiał być chyba napisany późno i raczej wieczorem, bo Kubicki narobił w nim sporo błędów w tym ortograficznych. Dzień później poprawił je i zrzucił winę „że ktoś dokonał” w nim zmian.

W sprawie pojawia się również wątek wsparcia ze strony Prawa i Sprawiedliwości dla szkoły i szpitala. – Temat przeniesienia Medyka jest omawiany z dyrektorem szkoły, zarządem szpitala i UZ od kilku lat. W ciągu ostatnich dwóch lat bardzo intensywnie, rozmowy, wizje lokalne, wspólne szukanie siedziby z udziałem radnych PIS Bożeną Ronowicz, Zbigniewem Kościkiem, posłem Materną, Astem…. a czas płynął. Szkołę reprezentuje dyrektor, który dobrze wiedział o planach zarządu. – mówi Marszałek Województwa Elżbieta Anna Polak.

Na związku radnych PiS z „Medykiem” wskazuje również radny wojewódzki Sebastian Ciemnoczołowski. Na konferencji prasowej w ubiegłym tygodniu wskazywał na zaangażowanie radnych zatrudnionych w tej szkole, czyli Bożenie Ronowicz i Zbigniewowi Kościkowi. Szef klubu radnych Koalicji Obywatelskiej w Sejmiku ma pełne prawo do dyskutowania w tej kwestii. Sam przez wiele miesięcy jeździł i przeglądał możliwe lokalizacje zarówno dla „Medyka”, jak i szpitala. Prowadził dyskusje z dyrekcją szkoły, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie. Dzisiaj nie ma wątpliwości: – Szpital Uniwersytecki rozwija się bez pomocy miasta, których mieszkańców leczy i bez pomocy radnych PiS, którzy przekładają własne interesy nad dobrem pacjentów – napisał.

Przed sesją dojdzie jeszcze do protestu nauczycieli CKZiU „Medyk” przed siedzibą Urzędu Marszałkowskiego. Przygotowano profesjonalny scenariusz. Oczywiście, że nie wszystkim podoba się przeniesienie szkoły i zapewne 53 nauczycieli będzie musiało przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Jednak w całej sprawy ich głos jest drugorzędny, w kontekście planów szpitala i kilkuset tysięcy pacjentów, których w przyszłych latach będzie leczył. Kadra szkoły nie zostaje przeniesiona do złych warunków. Ostatnio z kamerą nowe pomieszczenia w Sulechowie odwiedziło Lubuskie Centrum Informacyjne.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
-0 ° C
1.7 °
-0 °
46 %
2.5kmh
100 %
czw.
3 °
pt.
2 °
sob.
1 °
niedz.
-0 °
pon.
-1 °

NAJPOPULARNIEJSZE