niedziela, 23 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraPięć województw chce razem chronić Odrę. Zawstydzają polski rząd.

Pięć województw chce razem chronić Odrę. Zawstydzają polski rząd.

Województwo lubuskie wyrasta na lidera walki o czyste rzeki. Właśnie nad Odrą w Cigacicach podpisano „Memorandum o porozumieniu ws. ochrony i odbudowy ekosystemu rzeki Odry”. Pod dokumentem podpisało się pięć województw: lubuskie, dolnośląskie, zachodniopomorskie, opolskie oraz śląskie.

Wszystkie ręce na pokład! Każdy z naszych regionów, w ramach własnych budżetów samorządowych przeznaczył już środki finansowe na badania, które realizują nasze uczelnie – powiedziała marszałek Elżbieta Anna PolakDzisiaj podpiszemy porozumienie z uczelniami wszystkich pięciu województw i ustalimy harmonogram kolejnych działań.

To już drugie spotkanie pięciu województw, które zostało zorganizowane z inicjatywy województwa lubuskiego. Do Cigacic przyjechali Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego, Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego, Anna Jedynak wicemarszałek województwa śląskiego oraz Antoni Konopka członek zarządu województwa opolskiego.

Jest program współpracy

Wbrew pozorom rzeki i naukowcy mają ze sobą wiele wspólnego, a mianowicie nie znamy granic i nie zajmujemy się polityką. To, co się wydarzyło w zeszłym roku na Odrze, to sytuacja niespotykana i bardzo znamienna w swoich skutkach. Dlatego już w trakcie tej katastrofy przystąpiliśmy do opracowywania planu odbudowy całego ekosystemu – mówił dr hab. Krzysztof Lejcuś z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Ramowy program odbudowy ekosystemu Odry ma obejmować:

  1. Sprawdzenie, w jakim stanie znajduje się aktualnie Odra po tym, co się wydarzyło w zeszłym roku;
  2. Zaplanowanie działań naprawczych i takich działań, które przygotowałyby nas do skutecznego działania, gdyby podobna sytuacja się wydarzyła;
  3. Wprowadzenie działań naprawczych;
  4. Wprowadzenie kilkuletniego planu monitoringu i ewentualnego uzupełniania działań.

Chcę jasno zadeklarować, że będziemy starali się wspierać państwa potencjał i wykorzystywać państwa wiedzę, żeby cały czas podnosić temat odrzański. To, co nas najbardziej niepokoi, to to, żeby nie doszło do powtórki tego, co mieliśmy w sierpniu ubiegłego roku – deklarował marszałek O.Geblewicz.

Marszałkowie wskazują potrzebę monitoringu rzeki. Jedna stacja badawcza może kosztować ok. 50–60 tys. euro, na krótkim lubuskim odcinku powinno być ich co najmniej pięć. Cała rzeka ma 500 km długości. Przygotowanie monitoringu może pochłonąć zatem miliony złotych.

Odra to rzeka graniczna

W ostatnich tygodniach nasilają się również ataki na marszałek Elżbietę Annę Polak za chęć jej współpracy w kwestiach ochrony Odry we współpracy z partnerami z Niemiec. Media rządowe sugerują, że szkaluje ona polski rząd.

Trzeba być wyjątkowymi durniami, żeby sąsiadów zza miedzy traktować jak wrogów i szczuć na nich. Chciałem wyraźnie powiedzieć, że Niemcy to są nasi przyjaciele. My pamiętamy o historii i o niej nie zapominamy, ale nie możemy szukać dzisiaj wrogów po drugiej strony rzeki granicznej. Powinniśmy współpracować, a nie szczuć na siebie. Kto to robi jest wyjątkowym durniem, cynikiem i szkodnikiem – dosadnie zaznaczył senator Wadim Tyszkiewicz.

Faktem jest, że dzisiaj samorząd zawstydza polskie władze. To tutaj widać chęć współpracy i rozmowy nad wspólnym rozwiązaniem problemu. Polscy parlamentarzyści obecni na spotkaniu nie potrafili wskazać inicjatywy rządowej we współpracy z Niemcami w kontekście rzeki granicznej. Samorządowcy chcą jednak pomóc.

Również jestem atakowany przez media narodowe za kontakty polsko-niemieckie i za wiele jeszcze innych rzeczy, myślę jednak, że do tego przywykliśmy. Nasi mieszkańcy oczekują jednak od nas tej współpracy. Wielokrotnie deklarowałem chęć współpracy zarówno wojewodzie jak i Wodom Polskim. Zostałem jednak brutalnie potraktowany przez stronę rządową i byłem ofiarą niewybrednych żartów. Dalej jednak jestem gotowy do rozmów jak zawsze, bo przy kryzysie migracyjnym również wyłączyliśmy politykę – tłumaczy marszałek Olgierd Geblewicz.

Marszałek Elżbieta Anna Polak deklaruje, że dalej będzie współpracowała z sąsiadami, gdyż od 11 lat zasiada w Polsko-Niemieckiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Regionalnej i Przygranicznej. Najbliższe posiedzenie z udziałem 16 polskich i 16 niemieckich regionów odbędzie się we Wrocławiu w dniach 10-11 maja.

Niemcy informują nas o swoich badaniach, które budzą nasz niepokój. Wykazują wysokie zasolenie i informują nas, że kolejna katastrofa jest niemal pewna, chociaż będzie mniejsza, a wynik z tego, że po wyłowieniu 360 ton śniętych ryb, tych po prostu w Odrze nie ma – mówiła włodarz województwa lubuskiego.

Okazuje się jednak, że pisma wysyłane do Minister Anny Moskwy, do Wód Polskich nie doczekują się konkretnych odpowiedzi na pytanie, czy można zarybiać rzekę.

Żyję nad ściekiem

Rzeka Odra nadal krwawi, ta rana jest rozdrapana, my nie zaczęliśmy rehabilitacji, bo nadal płyną ścieki. Powinniśmy monitorować Odrę w miejscu zrzutu ścieków, bo tam nadal odbywają się zrzuty niekontrolowane – mówił burmistrz Krosna Odrzańskiego Marek CebulaJesteśmy dziewięć miesięcy po tym, co się wydarzyło w tamtym roku. Co mamy? 180 stron akt, 500 osób przesłuchanych, milion złotych nagrody do wzięcia… I nic się nie wydarzyło, nie stwierdzono, kto zatruł Odrę.

Żyję nad ściekiem, który obejmuje jedną trzecią powierzchni kraju, który płynie przez województwo lubuskie na odcinku 220 km. Najwięksi truciciele płuczą zbiorniki, bo jest niska temperatura, można szybko wypuścić ścieki… – mówił włodarz Krosna Odrzańskiego. – W listopadzie Wody Polskie zostały powiadomione, że mamy nielegalny wyrzut ścieków w naszej gminie. Do dziś nie ma informacji zwrotnej, czy coś zostało zrobione w tej sprawie. Instytucje nadal nie działają. Jeśli marszałkowie nie podpisaliby dzisiaj tego memorandum, to tak naprawdę mam wrażenie, że wszystkie wyniki byłyby utajone. Rzeka Odra krwawi a ranę polewamy wodę z solą.


💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
21.7 ° C
21.7 °
21.2 °
35 %
4kmh
91 %
niedz.
21 °
pon.
25 °
wt.
26 °
śr.
28 °
czw.
31 °

NAJPOPULARNIEJSZE