piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraPodpisz petycję za utworzeniem Lubuskiego Centrum Onkologii

Podpisz petycję za utworzeniem Lubuskiego Centrum Onkologii

300 mln zł – tyle jest potrzebne, aby w Zielonej Górze powstało Lubuskie Centrum Onkologii. Dokładnie taką dotację można otrzymać w ramach specjalnego funduszu utworzonego w Ministerstwie Zdrowia. O te pieniądze trzeba jednak powalczyć. Właśnie ruszyła akcja „Tak dla lubuskiej onkologii”.

Rozpoczynamy tę kampanię, ponieważ od 2015 r. minister zdrowia niestety jeszcze nigdy do nas nie przyjechał. Wiem, że Zielona Góra jest daleko, ale wciąż zapraszamy. Dużo się mówi na ten temat, jak wiele jeszcze nam brakuje do standardów europejskich na naszych oddziałach onkologicznych. Chcemy definitywnie to zmienić – mówiła na konferencji prasowej marszałek Elżbieta Anna Polak, która zainicjowała akcje.

Czterokondygnacyjny budynek mógłby pomieścić m.in. oddział chirurgii onkologicznej, oddziały otolaryngologii, oddział genetyki klinicznej, a w przyszłości także transplantologii oraz kompleks poradni. Lubuskie Centrum Onkologii ma stanąć na zapleczu Polikliniki. Będzie połączone z rozbudowanymi budynkami „B” i „C”. Sercem tego obiekt byłaby kompleksowa diagnostyka dla pacjentów onkologicznych – m.in. Pracownia Medycyny Nuklearnej z aparatem PET (pozytonowej tomografii emisyjnej) i aparatem do scyntygrafii (gammakamera). Jest jeden problem. Koszt to bagatela 300 mln zł.

To duży projekt, o którym od kilku lat marzymy i który planujemy, który też zgłosiliśmy do Krajowego Planu Odbudowy – jak państwo wiecie, wciąż nie mamy tych środków finansowych. Ale myślę, że trzeba się szykować, przygotować ten projekt, zwłaszcza że potrzeby są olbrzymie – dodała włodarz województwa. Radny wojewódzki Sebastian Ciemnoczołowski zakłada, że całość powinna być przygotowana do 6 maja 2023 r., kiedy jest deadline złożenia wniosku.

Dlaczego centrum jest tak ważne i potrzebne? Odpowiedzi udzielają sami lekarze i przytaczają liczby – Z danych medycznych wynika, że pacjenci leczeni w centrach onkologicznych, gdzie opieka jest zintegrowana (mamy pod jednym dachem chirurgię, radioterapię, chemioterapię) żyją średnio 15 proc. dłużej niż pacjenci leczeni poza Centrami Onkologii – podkreśla dr hab. n. med. Paweł Golusiński, prof. UZ, kierownik Katedry Otolaryngologii i Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze

Szpital oraz Urząd Marszałkowski chcą wokół idei budowy tego ośrodka zebrać ludzi, którym leży na sercu dobro pacjentów onkologicznych, ich diagnostyki, kompleksowego leczenia, komfortu, bliskości świadczeń. Wierzą, że społeczna presja pomoże ministerialnym decydentom wesprzeć finansowo projekt tak ważny dla zdrowia Lubuszan.

Nasi czytelnicy również mogą pomóc. Wystarczy wypełnić PETYCJE.


💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
słabe opady deszczu
5.4 ° C
6.2 °
5.4 °
95 %
4.4kmh
100 %
pt.
5 °
sob.
6 °
niedz.
8 °
pon.
8 °
wt.
11 °

NAJPOPULARNIEJSZE