poniedziałek, 15 lipca, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraRadni przeciwni "betonowaniu historii"

Radni przeciwni „betonowaniu historii”

„Zasypywanie i betonowanie historii to ogromny skandal” – mówią radni miejscy Platformy Obywatelskiej po decyzji prezydenta Janusza Kubickiego o zasypaniu fundamentów kamienic na Starym Rynku.

– To, co się dzieje to niszczenie historii naszego miasta. To miasto miało niesamowite szczęście do tego jak przez lata powstawało. Ta tkanka miejska i architektura zachwycała i zachwyca turystów i mieszkańców. Ze smutkiem jednak obserwuje niszczenie, zasypywanie i degradację historii naszego miasta – mówił na konferencji prasowej radny Sławomir Kotylak.

Radni podkreślali, że kilka lat temu na wyeksponowanie fundamentów dwóch kamienic i prawdopodobnie pieca chlebowego wydano blisko 1 mln zł, a przy dzisiejszej inflacji to kwota nawet 3 mln zł. Kotylak nawiązywał również do potężnej inwestycji parku wodnego w Ochli.

– Zostaliśmy zaskoczeni decyzją jednostronną prezydenta i miejskiego konserwatora zabytków. Wydajemy miliony złotych na atrakcję dwumiesięczną, a nie można zachować elementów architektury sprzed kilkuset lat – dodał.

fot. LCI

Podobnego zdania był radny Marcin Pabierowski. Szef klubu radnych przypomniał, że kilka lat temu ugrupowanie składało projektu uchwały krajobrazowej, która do dzisiaj nie została przepracowana.

– Kilka lat temu złożyliśmy projekt uchwały krajobrazowej, które miała m.in. chronić zabytkową tkankę. Rada Miejska niedawno przegłosowała utworzenie parku kulturowego, ale jak tak ma wyglądać ochrona zabytków to jest to skandal. Właśnie zamurowaliśmy odkryte ruiny sprzed 400 lat – mówił Pabierowski.

Jak z kolei dodawał radny Janusz Rewers to nie pierwszy raz gdy niszczy się historię. Samorządowiec liczy, że zielonogórscy wyborcy zapamiętają nie tylko zasypane fundamenty, ale także powolne niszczenie amfiteatru. – To polityka środkowego palca uprawiana przez prezydenta, którą zaprezentował również na swoim profilu – dodał radny.

– Reprezentujemy mieszkańców, którzy są przeciwni tego, żeby tak postępować z zabytkami. Nigdzie nie spotkaliśmy się z takimi działaniami jak w Zielonej Górze. Apelujemy o niedewastowanie miasta – zakończył konferencję radny Dariusz Legutowski.

O zakopywaniu historycznych fundamentów pisaliśmy także tutaj:


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
18.9 ° C
18.9 °
17.9 °
37 %
0.7kmh
100 %
pon.
29 °
wt.
25 °
śr.
26 °
czw.
27 °
pt.
20 °

NAJPOPULARNIEJSZE