piątek, 24 maja, 2024

Szlakiem Duszka Lubuszka

1 czerwca to idealna data, by przedstawić publikację, o której już słyszeliśmy od dawna. Dziś zaprezentowano oficjalnie książeczkę, która, mimo iż skierowana jest do dzieci, to również zainteresuje swoją treścią dorosłych.

Przygody Duszka Lubuszka to opowieść mająca na celu przybliżenie lubuskich dworków, pałaców i zamków. Ponad 40 stronicowa publikacja jest inicjatywą Departamentu Promocji i Strategii Marki w Urzędzie Marszałkowskim.

Główny bohater Duszek Lubuszek odwiedza m.in. Park Dworski i Pałac w Iłowej, Zamek Książąt Lubomirskich w Lubniewicach, Zamek Joannitów w Łagowie, Zamek Piastowski w Kożuchowie, Pałac w Zaborze, Park Książęcy Zatonie, Pałac Książęcy w Żaganiu praz Zamek Piastowski w Międzyrzeczu. W każdym miejscu duszek spotyka inną postać, która ukazuje nam historię lokacji.

Autorem tekstów jest zaproszony na tę okazję Artur Andrus, znany dziennikarz, aktor, pisarz, prezenter telewizyjny i radiowy.

To było jak pisanie książki, myśleliśmy o mniejszej zawartości tekstowej, ale z drugiej strony pojawiało się tyle wątków i szczegółów, że żal było o tym nie napisać. Występują tu watki historyczne, ale to nie jest podręcznik a bardziej zabawa. Nie chciałem, by było to przeładowane. Chodziło też o to, by dać pobawić się czytelnikom przy tej publikacji – mówił Andrzej Andrus.

Na chwilę obecną wydrukowanych jest kilkaset sztuk, ale planowany jest dodruk do kilku tysięcy, tak aby każdy chętny mógł swoją książkę otrzymać. Książeczka jest darmowa.

W regionie lubuskim możecie poczuć się jak w bajce. Nie tylko czytając tę książkę, pięknie ilustrowaną, ale dlatego, że mamy w Lubuskiem 252 zamki, pałace i dworki, połowa powierzchni to lasy, szlak wina i miodu, lubuski raj! – zachwalała Marszałkini województwa Elżbieta Polak.

Publikacja to nie tylko czytanie, ale i rozwiązywanie zadań, krzyżówek i zbieranie naklejek. Za dotarcie do obiektu i poznanie jego historii, dzieci dostaną pieczątkę. Jest również mapa ze szlakiem naszego bohatera a nagrodą za zebranie wszystkich pieczątek będzie maskotka Duszka Lubuszka.

Cierpliwość Artura była niesamowita, ponieważ pracowaliśmy nad tym ponad rok. Dużo było rzeczy, które stawiały wyzwania przed autorem, bo tekst był poprawiany i odsyłany. Artur pisał teksty, przesyłał do mnie, ja przesyłałem do zarządców obiektów, okazywało się na przykład, że nie chodziło o Henryka XIII a Henryka XV, nie chodziło o pergolę, tylko altanę. Było dużo takich uwag, które wracały do nas i które ponownie wymuszały na nas zmiany – mówi Janusz Rewers dyrektor Departamentu Promocji i Strategii Marki.

Książki będą rozdawane na wydarzeniach promujących województwo lubuskie m.in. na Świętach Województwa czy też oddzielnych eventach. Janusz Rewers dodaje, że brakowało takiej rzeczy dla dzieci. Poznawanie Lubuskiego to jest to czym na wakacje Urząd Marszałkowski chce zachęcić całe rodziny.


💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
24.2 ° C
24.5 °
21.4 °
33 %
4.1kmh
99 %
pt.
24 °
sob.
24 °
niedz.
25 °
pon.
25 °
wt.
24 °

NAJPOPULARNIEJSZE