piątek, 24 maja, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraAmfiteatr z drugą szansą? Minister wstrzymuje decyzje

Amfiteatr z drugą szansą? Minister wstrzymuje decyzje

Stowarzyszenie „My Zielonogórzanie” poinformowało o decyzji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który uchylił w całości decyzję Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o niewpisaniu do rejestru zabytków amfiteatru im. Anny German.

Przypomnijmy, że Stowarzyszenie „My Zielonogórzanie” chce uratować historyczny obiekt, przed wyburzeniem go przez prezydenta miasta Zielona Góra Janusza Kubickiego. Ten zaplanował w tym miejscu salę widowiskową.

Wpisanie go do rejestru zabytków sprawiłoby, że włodarz miasta musiałby powściągnąć swoje pomysły. Niestety mogłoby też sprawić, że amfiteatr po prostu pozostanie w takim rozpadającym się, jak obecnie stanie.

W piśmie z MKiDN czytamy o błędach formalnych, który popełnił Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Przede wszystkim niezgodnie z wnioskiem Stowarzyszenia zmienił zakres wnioskodawcy, pomijając niektóre działki budowlane, na których również stoją budynki Zielonogórskiego Ośrodka Kultury.

Wskazane wyżej (w piśmie – dop. red.) uchybienia powodują konieczność przekazania niniejszej sprawy przez organ pierwszej instancji. Ponownie rozpatrując przedmiotową sprawę Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków winien jednoznacznie określić przedmiot postępowania, zgodnie z wnioskiem Stowarzyszenia, a także ustalić stan faktyczny, dotyczący całego przedmiotu postępowania – napisał w decyzji Jarosław Sellin, Sekretarz Stanu, Generalny Konserwator Zabytków.

Ta decyzja cieszy nie tylko społeczników, którzy walczą o zachowanie dziedzictwa obiektu, ale też wspierających ich radnych opozycji – Mamy nadzieję, że tym razem Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków dostrzeże niezaprzeczalne walory zabytkowe amfiteatru kwalifikujące go do wpisu do rejestru zabytków. Stowarzyszenie MY Zielonogórzanie poinformowało o decyzji ministra. Przypomnę że amfiteatr jest wpisany decyzją Rady Miasta w Gminny Program Rewitalizacji i powinien być wyremontowany – napisał na swoim profilu szef klubu radnych Platforma Obywatelska w Radzie Miasta Marcin Pabierowski.

Przeczytaj również nasze poprzednie artykuły w tej sprawie


💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
24.2 ° C
24.5 °
21.4 °
33 %
4.1kmh
99 %
pt.
24 °
sob.
24 °
niedz.
25 °
pon.
25 °
wt.
24 °

NAJPOPULARNIEJSZE