poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraSztuczne płuca pokażą czym oddychamy

Sztuczne płuca pokażą czym oddychamy

Nowa instalacja stanęła przed Urzędem Marszałkowskim w Zielonej Górze. Sztuczne płuca przez najbliższe dwa tygodnie będą pokazywać jakim powietrzem oddychamy. Odczyt można śledzić na żywo w internecie.

Każde „płuco” ma swój wentylator, który zasysa i przetłacza powietrze. Na włókninie będzie się osadzał pył i inne zanieczyszczenia, które wdychamy. Chcemy tym unaocznić mieszkańcom problem, żeby mogli to zobaczyć, bo nie tylko same czujniki wskażą, jakim powietrzem oddychamy, ale i ta przepuszczalna materia – tłumaczył podczas konferencji prasowej jeden z organizatorów akcji Remigiusz Krajniak z Lubuskiego Alarmu Smogowego.

Monitor zamontowany na sztuczny płucu pokazuje ilość zanieczyszczeń w danym miejscu. Takich mobilnych instalacji jest w Polsce pięć. Podróżują wraz z organizatorami z lokalnych struktur Polskiego Alarmu Smogowego. Akcja ma nie tylko zwiększać świadomość Lubuszan na temat zanieczyszczeń powietrza, ale również zachęcać do działań chroniących środowisko – np. skorzystania z dotacji na wymianę źródeł ciepła na bardziej ekologiczne. To nie jedyna akcja antysmogowa w Zielonej Górze.

W tej kadencji udało nam się zamontować jeden czujnik smogu, na szkole podstawowej na Jędrzychowie. To z pewnością sukces, bardzo dobrze przyjęty przez środowisko. Ten system był początkiem rozwoju systemu, który do dzisiaj działa i tworzy prywatną sieć antysmogową. W internecie można sprawdzać około 14 czujników – mówił radny Dariusz Legutowski, który samodzielnie finansuje część miejskich czujników.

To był jeden z pierwszych etapów edukacji antysmogowej w Zielonej Górze. Początkowo radni próbowali realizować to zadanie z prezydentem miasta, ale później władze miejskie zrezygnowały ze wspierania tego pomysłu. Kilka szkół w Zielonej Górze przystąpiło do programu sieci antysmogowej. Zamontowały czujniki, korzystają z dotacji i dzieci tam korzystają ze specjalnych edukacyjnych zeszytów.

– Miasto nie chciało wyasygnować 100 zł miesięcznie na jeden czujnik, ale jak słyszymy są środki, które miasto pozyskało. Teraz trzeba dopilnować, aby procedury i informacja dla mieszkańców była jak najprostsza, żeby skorzystać ze środków, wymienić źródła ciepła i zrobić termomodernizację – mówił radny Janusz Rewers. Podobne zdanie miał radny Marcin Pabierowski, który liczy, że jednak prezydent miasta zrewiduje swoje poglądy na zanieczyszczenia powietrza.

Akcja „Zobacz, czym oddychasz. Zmień to!”, w ramach której ustawiane są sztuczne płuca, odbywa się w 60 miastach w Polsce. 7 marca 2023 r. instalacja pojawi się w Gorzowie Wlkp., przed Lubuskim Urzędem Wojewódzkim. Odczyt płuca można śledzić na żywo w internecie.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie umiarkowane
13.9 ° C
13.9 °
12.8 °
39 %
0.8kmh
67 %
pon.
25 °
wt.
25 °
śr.
28 °
czw.
31 °
pt.
27 °

NAJPOPULARNIEJSZE