poniedziałek, 15 lipca, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraTo będzie kolebka lubuskich innowacji

To będzie kolebka lubuskich innowacji

W Nowym Kisielinie wmurowano akt erekcyjny pod budowę Parku Technologii Kosmicznych, poza naukowcami, władzami samorządowymi, w uroczystości udział wziął były premier Donald Tusk.

To niesamowicie ważny dzień nie tylko dla lubuskiego, ale i całej Polski. Nie odlatujemy w kosmos, ale czekaliśmy na ten dzień. To tutaj będzie miało miejsce komercjalizacji rozwiązań dla biznesu. Zielony Ład i nowoczesne technologie, bo takie jest Lubuskie – mówiła na uroczystości marszałek Elżbieta Anna Polak.

Park Technologii Kosmicznych budowany jest ze środków Województwa Lubuskiego oraz Unii Europejskiej, a przy partnerskim wsparciu Uniwersytetu Zielonogórskiego, Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk i firmy Hertz Systems LTD Sp. z o.o. (dalsza część artykułu pod zdjęciem)

To właśnie tutaj na ziemi lubuskiej, ludzie wyczuli wcześniej niż europejscy wizjonerzy i politycy, że przyszłość jest zielona i innowacyjna. Poznali się na rozwoju, który przeskakuje dekady. Muszę powiedzieć, że lepszej puenty nie mogłem sobie wyobrazić niż uczestniczenie w projekcie, o którym wiele lat temu marzyliśmy. Trzeba wiele lat determinacji, aby to, co na papierze przekuć w sukces i znaleźć na to środki. – chwalił były premier i przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

Wiecie dobrze, co znaczy ta technologia. Wojenne doświadczenie Ukrainy pokazuje, że wygrywać nawet w najdramatyczniejszych sytuacjach będą ci, którzy potrafią z umysłu zrobić użytek – zaznaczył Donald Tusk.Tu będą laboratorium sztucznej inteligencji, różnych technologii i technik kosmicznych, które mogą znaleźć zastosowanie nie na księżycu, tylko w polskim szpitalu. Więc nie muszę nikogo przekonywać, że ten kierunek zielonego, cyfrowego, inteligentnego Lubuskiego, to jest kierunek i dla całej Polski, i dla całej Europy

Na miejscu obecny był również Poseł na Sejm RP Waldemar SługockiTo dla nas szczególnie ważne wyzwanie, gdyż ziemia lubuska zawsze była postrzegana jako ta, gdzie występuje deficyt innowacji i nowoczesnych technologii. Jestem przekonany, że jak Park Technologii Kosmicznych zostanie ukończony, będzie kosmiczny nie tylko w swojej okazałości, ale będą w nim powstawać takie kosmiczne rozwiązania i przedsięwzięcia, które będą wzmacniać lubuską gospodarkę. Będą inspirować kolejnych lubuskich przedsiębiorców do kreowania nowych podmiotów gospodarczych, które na bazie funkcjonowania tego parku powstaną i zadomowią się w Lubuskiem. – mówił parlamentarzysta. (dalsza część artykułu pod zdjęciem)

Jak czytamy na stronie naszalubuska.pl: „Park dysponować będzie dodatkowo salą szkoleniową i multimedialną, oferować będzie powierzchnię przeznaczoną do wynajęcia dla firm i instytucji zewnętrznych. Placówka, oprócz działalności naukowo-badawczej, ma stanowić również inkubator dla małych i średnich przedsiębiorstw z sektora nowoczesnych technologii. Firmy będą mogły korzystać z zasobów PTK na warunkach rynkowych lub preferencyjnych, w zależności od przyjętego modelu współpracy”

Wartość ogółem projektu to ponad 71 mln zł, z czego ponad 49 mln zł to dofinansowanie z funduszy europejskich.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
bezchmurnie
28.3 ° C
28.4 °
27.9 °
32 %
2.2kmh
3 %
pon.
30 °
wt.
26 °
śr.
26 °
czw.
27 °
pt.
27 °

NAJPOPULARNIEJSZE