czwartek, 2 lutego, 2023
Strona głównaWiadomościZielona GóraTusk na UZ: "Bezpieczeństwo Polski to zakorzenienie jej w strukturach zachodu"

Tusk na UZ: „Bezpieczeństwo Polski to zakorzenienie jej w strukturach zachodu”

Donald Tusk, przewodniczący największej partii opozycyjnej Platformy Obywatelskiej podczas spotkania ze studentami Uniwersytetu Zielonogórskiego w Auli Uniwersyteckiej dzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat polityki zagranicznej, a także bezpieczeństwa Polski.

– Jestem trochę zakłopotany, bo Pan Profesor zapowiedział, że dam wykład, a ja przecież jestem skromny magistrem historii – żartował na początku polityk, który ma na swoim koncie tekę Premiera RP, a także Przewodnictwo Rady Europejskiej i jest najbardziej rozpoznawalnym w Europie politykiem z naszego kraju.

Tusk mówił o w szczególności o kluczowych decyzjach w historii Polski, czyli wejścia do NATO, a także Unii Europejskiej – Bezpieczeństwo Polski to zakorzenienie jej w strukturach zachodu. Dzisiaj bylibyśmy w zupełnie innym miejscu, gdyby Sojusz Północnoatlantycki poszedł śladami Donalda Trumpa, który chciał rozbić te struktury – mówił.

Zauważał również kwestię wpływania Rosji na politykę zagranicznych państw w tym na wewnętrzne wybory. Dla przykładu podał Wielką Brytanię, USA czy ostatnie wybory we Francji, gdzie zdaniem Tuska, prawicowa Marine Le Pen miała jasne powiązania z formacjami Władimira Putina – To właśnie wojna w Ukrainie pokazała nam jak istotne jest sprawne funkcjonowanie w strukturach międzynarodowych. Dzisiaj Putin nie ośmieli się zaatakować Polski, bo to oznaczałoby atak na cały zachód – przewidywał polityk.

– Nie zgadzam się dzisiaj z poglądem, że Unia Europejska „tak”, ale nie taka jak jest. To samo można powiedzieć z demokracją. Ona sama „tak”, ale nie liberalna. W czasach mojej młodości wmawiano mi, że demokracja jest zła, ale demokracja socjalistyczna już dobra. Takich przykładów można mnożyć. Sądy ok, ale muszą być zależne od partii. Samorząd tak, ale bez pieniędzy i bez uprawnień. Jeżeli nie zatrzymamy takiego procesu i będziemy szukali innej UE i innej demokracji to znajdziemy się w sytuacji zagrożenia nie tylko tych wartości, ale zagrożenia Polek i Polaków – wymieniał Donald Tusk.

Donald Tusk mówił również jak istotne dzisiaj są nowoczesne technologie – Ukraina jeszcze wojny nie wygrała. Jednak pokonała Rosję na etapie informacji i emocji. Dzisiaj cały świat wspiera Zełenskiego i jego naród i przede wszystkim podziwia upór. To największy dzisiaj oręż w wojnie z Rosją.

Były premier odpowiadał też na pytania studentów. Te były niezwykle merytoryczne i dotyczyły głównie bezpieczeństwa, ale również polityki wewnętrznej – Nigdy nie można lekceważyć rywala w tym Prawa i Sprawiedliwości. Bardzo się cieszę, że mogę dzisiaj rozmawiać z wami, a nie siedzieć w odosobnieniu, którzy moi polityczni przeciwnicy z radością by przyjęli. Jestem jednak przekonany, że w którymś momencie nam też zabrakło słuchu na wołanie obywateli – przyznał Tusk.

Zebrani na sali zadawali również pytania na temat przyszłych wyborów oraz strategii jednego obozu opozycji – Poprzednie wybory nie były uczciwe. Były wolne, ale nieuczciwe. O tym mówiły również międzynarodowe organizacje. Nie odzyskamy w najbliższych wyborach TVP, które stało się machiną propagandową. Nie uważam też, że Rafał Trzaskowski przegrał przez brak wsparcia innych kandydatów. Uważam nawet, że Kosiniak-Kamysz i Hołownia zachowali się bardzo fair. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z takich dziwnych rzeczy jak 100% głosów na PiS w niektórych DPS-ach. – zauważył Tusk.

Spotkanie przyciągnęło tłumy studentów, a aula wypełniła się do ostatniego miejsca. Donald Tusk objeżdża Polskę w celu rozmów z Polakami na temat przyszłości kraju. Dodaje, że kampanię wyborczą prowadzi się nie tylko na miesiąc przed wyborami, ale to trudna praca na bieżąco.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie małe
3.8 ° C
3.9 °
1.7 °
42 %
4.3kmh
40 %
czw.
2 °
pt.
6 °
sob.
3 °
niedz.
2 °
pon.
0 °

NAJPOPULARNIEJSZE