niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraUniwersytet otwiera nowe kierunki. Otrzymał duże wsparcie.

Uniwersytet otwiera nowe kierunki. Otrzymał duże wsparcie.

Dokładnie 700 tys. zł przekazał dzisiaj Zarząd Województwa Lubuskiego na wsparcie dla Uniwersytetu Zielonogórskiego w celu uruchomienia nowych kierunków. Na dzisiejszej konferencji prasowej dowiedzieliśmy się, że będzie to inżynieria lotnicza oraz elektromobilność.

To już trzecia umowa, która podpisujemy w niedługim czasie z uczelniami wyższymi. To najwyższa dotacja, gdyż UZ to też największa uczelnia. Utworzenie nowych kierunków to przyszłość. Prace nad utworzeniem inżynierii lotniczej rozpoczęły się już dwa lata temu. Pozwoliła na to również współpraca z Aeroklubem Ziemi Lubuskiej – mówił wicemarszałek Łukasz Porycki.

Jak mówił z kolei rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski, to nie pierwszy raz gdy Samorząd Województwa wspiera uczelnię zarówno w zakresie kształcenia jak i badań naukowych. Cieszył się, że samorządowcy rozumieją potrzebę rozwoju i wspierają działania, które będą procentować na cały region i być korzyścią dla specjalistów oraz mieszkańców.

Wsparcie dla Uniwersytetu jest również spójne ze strategią Lotniska w Babimoście – Jesteśmy w trakcie rozmów modernizacji infrastruktury lotniska w Babimoście, ale także zabiegamy o nowe połączenia. To rekordowy rok, największa liczba pasażerów, która skorzystała z tego lotniska. Patrzymy do przodu i staramy się zabezpieczyć na przyszłość wykształconą kadrę. Przysporzy to nowych studentów i słuchaczy w Uniwersytecie Zielonogórskim – zauważył Poseł na Sejm RP Waldemar Sługocki. (dalsza część artykułu pod zdjęciem)

Parlamentarzysta zwrócił także uwagę na drugi kierunek elektromobilności, gdzie wdrażane są elementy smart city – W Zielonej Górze możemy zauważyć brak nie tylko inteligentnego zarządzania, ale w ogóle zarządzania, no bo jak nazwać zasypywanie obecnie ruin Zielonej Góry, która za blisko 1 mln zł była kiedyś wyeksponowana – powiedział poseł, nawiązując do skandalicznej ostatnio sprawy betonowania historycznych fundamentów przez prezydenta Janusza Kubickiego.

Dowiedzieliśmy się, że środki zostaną wykorzystane do zakupu nowego sprzętu, na bieżącą działalność, ale również do promocji nowych kierunków. Władze uczelni przewidują, że od października na nowych kierunkach będzie się kształciło po 30 studentów. Nie powinno być również problemu z kadrą. Większość z niej to już pracownicy Uniwersytetu.

– Realizujemy działania strategiczne. Musimy dobrze przygotować kadrę i całe zaplecze i ściśle współpracować z Aeroklubem. To pozwoli nam na kształcenie studentów do wykonywanie odpowiedzialnego zawodu, certyfikowanego przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Zatem będą gotowi do pracy na różnych lotniskach – mówiła dr hab. inż. Justyna Patalas-Maliszewska, prof. UZ, odpowiedzialna za wdrożenie nowego kierunku lotniczego – Oczywiście są to studia inżynierskie, zatem umiejętności techniczne będą wskazane – dodaje

Okazuje się, że kierunek nie będzie zajmował się jedynie samolotami, ale również statkami bezzałogowymi (dronami). Akademicy są przekonani, że zachęci to do wyboru uczelni, tym bardziej że poza zajęciami teoretycznymi, przewidziany jest cały semestr praktyk.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie małe
21.7 ° C
21.7 °
20.6 °
35 %
1.9kmh
39 %
niedz.
26 °
pon.
29 °
wt.
25 °
śr.
26 °
czw.
29 °

NAJPOPULARNIEJSZE