środa, 17 lipca, 2024
Strona głównaTematykaSprawy Społeczne"Wino może być naszym produktem eksportowym" - WYWIAD

„Wino może być naszym produktem eksportowym” – WYWIAD

Winobranie powoli dobiega końca, był to jednak doskonały okres do prezentacji swoich produktów. Kolejny już raz na największej imprezie winiarskiej w Polsce obecny był właściciel Winnicy Margaret z Marcinowic – Michał Przytuła.

Redakcja: Czy w czasach szkolnych spodziewałeś się, że później będziesz miał własną winnicę i sprzedawał własne wino musujące na największej imprezie winnej w Polsce?

Michał Przytuła: Zupełnie się tego nie spodziewałem, że będę winiarzem. Wtedy interesowałem się m.in. deskorolką i rapem. Ale tak to się potoczyło. To jest najfajniejsze w tej historii. Nasz region dał mi opcję rozwoju pod kątem winiarstwa. Obecnie winiarstwo przeżywa rozkwit. Punktem zwrotnym był przyjazd Dubois (Guillaume Dubois, właściciel Winnicy Gostchorze – dop. red.), który dał impuls, że można w naszym regionie robić jakościowe wino. Ale wcześniej o tym nie myślałem, chociaż mam korzenie winiarskie w pewnym sensie, bo ojciec i dziadek robili „domowe wina” (śmiech).

Jesteś młodym winiarzem. To nadal jest pasja, czy powoli myślisz o winiarstwie w kontekście biznesu?

Winiarze wprost mówią, że dla nich jest to hobby. I to dość drogie, ponieważ finansowanie winnicy, zwłaszcza na początku, jest to kosztowna inwestycja. Trzeba kupić ziemię, nasadzenia, rusztowania i utrzymywać to przez kilka lat, aby uzyskać owoce. Prowadzę winnicę od 5 lat, a potrzeba 10-15 lat inwestowania, aby produkcja z winnicy zaczęła się zwracać.

Czy polskie wino może stać się naszym produktem eksportowym? Obecnie do np. Hiszpanii mamy bardzo daleko…

Myślę, że wino może być naszym produktem eksportowym. Ale gdy spojrzymy na skalę, to daleka droga do tego. 600 hektarów winnic, 350 winogrodników zarejestrowanych w Polsce. Rozmawiałem ostatnio z Włochem, który prowadzi winnicę w Południowym Tyrolu i mówił, że jego sąsiad, jako jedna instytucja, ma więcej hektarów winorośli niż jest w całej Polsce. Dla porównania – w Niemczech jest 150 000 hektarów winorośli, a my mamy 600 ha.

Można więc powiedzieć, że to jest dopiero początek?

Jeżeli będziemy nasz produkt dobrze promować, to będzie coraz bardziej rozpoznawalny. Jeśli chodzi o wina musujące, to jako region wyprodukowaliśmy 50 000 butelek i w skali kraju jest to największa liczba. To wino ma też jakość i jest to odpowiedni kierunek. Dopisuje nam obecnie klimat, ponieważ mamy podobny jak w Szampanii. Mamy też kwaśne gleby. Ogólnie jest tu duży potencjał, aby stawiać właśnie na wino. Trzeba pamiętać jednak, że jest to też ciężka praca i winnicy trzeba poświęcić mnóstwo czasu.

Brakuje chętnych?

I tutaj muszę ci powiedzieć, że nie brakuje. Gdy wśród jednej z grup turystycznych zadałem pytanie, kto chciałby mieć swoją winnicę to rękę podnieśli prawie wszyscy, ale jak zapytałem, kto pomoże na weekend przy oborniku, albo sadzeniu nowych sadzonek, to rąk było tylko kilka. To niestety ciężka praca.

Zapytam na koniec o Ciebie. Jesteś zapalonym squashowcem, a także trenerem. Czy wciąż masz na to czas? Wiosna, lato i jesień wino, a zimą gra w squasha?

Myślałem, że będzie to możliwe w takim trybie, ale życie to weryfikuje i będzie coraz trudniej pogodzić obie te aktywności. U mnie też rozbija się to o kwestie logistyczne. Na co dzień mieszkam w Poznaniu, prowadzę 50-osobową akademię squasha i jest to zawód, który wykonuję od 15 lat. Był nawet taki epizod sportowy, w którym udało mi się wspiąć na 21 w rankingu ogólnopolskim, 11 razy występowałem w mistrzostwach Polski. Teraz jednak mocno udzielam się trenersko i udało mi się wyszkolić kilku mistrzów Polski. Sporo udało mi się osiągnąć w tym sporcie, ale będę powoli się wycofywał, ponieważ pojawia się coraz więcej obowiązków związanych z winiarstwem.

Więcej o Winnicy Margaret przeczytasz na ich profilu społecznościowym.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA KROSNO ODRZ.

Krosno Odrzańskie
zachmurzenie duże
25.4 ° C
25.4 °
22.8 °
42 %
5.3kmh
100 %
śr.
25 °
czw.
26 °
pt.
30 °
sob.
30 °
niedz.
31 °

NAJPOPULARNIEJSZE