niedziela, 16 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraWydatki inwestycyjne samorządów - Zielona Góra gorsza od Gorzowa Wlkp

Wydatki inwestycyjne samorządów – Zielona Góra gorsza od Gorzowa Wlkp

Niedawno ukazał się kolejny ranking inwestycyjny samorządów w latach 2020-2022 magazynu Wspólnota. Okazuje się, że Zielona Góra jest dużo niżej w wydatkach poniesionych na inwestycje niż północna stolica naszego województwa. Sprawdzamy jak wypadły lubuskie gminy.

Rok 2022 przyniósł wyraźny przełom – wydatki inwestycyjne wyraźnie wzrosły po kilku latach spadków i były niższe (licząc w cenach stałych) tylko od tych z 2018 r. Wzrost ten był najszybszy w gminach (ponad 25 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim), a najwolniejszy (poniżej 10 proc.) w miastach na prawach powiatu – czytamy we wstępie do raportu przygotowanego przez samorządowy magazyn „Wspólnota”.

Metoda rankingu jest identyczna jak w ubiegłych latach. Pod uwagę bierzemy całość wydatków majątkowych poniesionych w ciągu ostatnich trzech lat (w tym przypadku 2020–2022). Oznacza to, że w szczególności w większych miastach środki na dokapitalizowanie spółek również brane są pod uwagę ze względu na to, że często przeznaczane są na wsparcie projektów inwestycyjnych.

Samorząd województwa lubuskiego wypada bardzo dobrze na tle innych regionów. Zajmuje 7 miejsce z wynikiem 215,37 zł na mieszkańca. Za nim znajduje się m.in. Mazowieckie, Wielkopolskie czy Śląskie. Na prowadzeniu jest Zachodniopomorskie, które zdetronizowało Podlaskie.

Ciekawie sytuacja wygląda gdy spojrzymy na duże miasta wojewódzkie. W rankingu zostały ujęte zarówno obie nasze stolice jak i Toruń oraz Bydgoszcz. Od kilku lat na pierwszym miejscu jest Opole ze średnią wydatków ponad 2800 zł na osobę. Gorzów Wielkopolski plasuje się na wysokim trzecim miejscu biorąc pod uwagę jedynie wydatki budżetu miasta. Jednak od jakiegoś czasu inwestycjami w północnej stolicy zarządza miejska spółka Gorzowskie Inwestycje Miejskie.

Gdyby wziąć pod uwagę wyniki miast wojewódzkich razem ze spółkami to wtedy Gorzów spada na miejsce 7 co i tak jest niezłym wynikiem w porównaniu do Zielonej Góry. Winne miasto tylko na początku kadencji plasowało się w górnej części tabeli, a obecnie bliżej mu do końcówki stawki. Zielona Góra z kwotą 1348,64 zł jest na miejscu 14. To i tak lepiej, gdyż rok temu było to 16 miejsce.

Trzeba pogratulować Gorzowowi, ale smutek ogarnia, że kolejny rok Zielona Góra nie może się wybić nawet do średniej miast wojewódzkich, nie mówiąc nawet o czole peletonu, którego nie możemy dogonić. Przyczyna jest niestety prosta, podnosimy podatki, a środki są po prostu przejadane poprzez niegospodarność czy wydatkowanie środków w sposób nieracjonalny. Nie inwestujemy w rozwój stref gospodarczych, a nie ukierunkowana dobrze polityka miasta owocuje takimi wynikami – komentuje ranking radny miasta Zielona Góra Sławomir Kotylak.

Wśród miast powiatowych najlepiej w naszym województwie wypadł Sulęcin, który jednocześnie zajął 10 miejsce w Polsce. Jeżeli zaś chodzi o powiaty to 110 miejsce w kraju ma świebodziński. W rankingu miast innych niż powiatowe miejsce 15 w Polsce zajmuje Dobiegniew, a najlepszą gminą wiejską jest Słońsk.

Cały raport dostępny jest TUTAJ


✅ Udostępnij, skomentuj i polub – razem tworzymy Wiadomości Lubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
22.4 ° C
22.4 °
21.2 °
51 %
0.6kmh
88 %
niedz.
20 °
pon.
22 °
wt.
26 °
śr.
20 °
czw.
23 °

NAJPOPULARNIEJSZE