poniedziałek, 29 maja, 2023
Strona głównaWiadomościZielona GóraZemsta na pacjentach za przenosiny "Medyka".

Zemsta na pacjentach za przenosiny „Medyka”.

To, co dzisiaj się wydarzyło na sesji Rady Miasta Zielonej Góry jest nie tylko nieracjonalne, ale także bardzo szkodliwe. Oto strategiczny teren pod inwestycje dla Szpitala Uniwersyteckiego zostanie wyłączony z usług medycznych.

Prezydent Janusz Kubicki przedłożył dzisiaj uchwałę w sprawie „przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ul. Wazów i ul. Ludwika Waryńskiego w Zielonej Górze”. Od samego początku było gorąco i nikt nie ukrywał, że sprawa jest zemstą za plany przeniesienia CKZiU „Medyk”.

O co tak naprawdę chodzi? Władze miejskie wymyśliły jak można zaszkodzić Szpitalowi Uniwersyteckiemu. Zaproponowały zatem, że dokonają zmiany planu zagospodarowania na działce, na której znajdują się tereny rekreacyjne „Medyka”. Do tej pory w planie był ogólny zapis dotyczący zabudowy pod usługi publiczne. Teraz w intencyjnej uchwale czytamy, że ten termin zostanie zawężony do zabudowy usług publicznych z zakresu oświaty, kształcenia, kultury, sportu i rekreacji. Oznacza to, że wyłączono usługi medyczne i to w kwartale szpitalnym.

To niestety oznacza, że nie będzie można zrealizować zadania rewitalizacji terenów komunikacyjnych na terenie całego szpitala. Projekt na 35 mln zł, może wylądować w koszu. W skład zadania wchodziły nowe drogi, chodniki, parkingi, skwery zieleni, tereny rekreacyjne i to nie tylko na spornej działce, o której mówiła uchwała, ale właśnie w całym kwartale.

– Nie umiem znaleźć usprawiedliwienia na taki akt głupoty i politycznej zemsty. „Na złość babci odmrożę sobie uszy”. Ta decyzje nie sprawi, że przenosiny CKZiU „Medyka” zostaną wstrzymane, ale za to wywalony zostanie do kosza projekt na 35 mln zł odnośnie rewitalizacji terenów całego Szpitala Uniwersyteckiego. Pytam się w takim razie gdzie pacjenci i osoby je odwiedzające mają zaparkować samochód. Dlaczego głos indolenta Janusza Kubickiego ma wyznaczać kierunki rozwoju szpitala, a nie profesorowie medycyny, kierownicy oddziałów i specjaliści z dziedziny medycyny. – tłumaczył po sesji radny Sławomir Kotylak. (dalsza część artykułu pod mapą)

Mapa CKZiU „Medyk” wraz z terenem rekreacyjnym

Warto przypomnieć, że w tym samym miejscu miasto razem ze szpitalem chciało już kiedyś robić parking wielopoziomowy. Lecznica zerwała jednak umowę, po tym jak prezydent Janusz Kubicki nie chciał zgodzić się na zmiany dotyczące miejsca dla kolumny transportu sanitarnego oraz działu eksploatacji, które i tak nie zmieniłyby ilości miejsc parkingowych. Projekt unijny wykonany nie został, a teraz miasto ponownie blokuje możliwość zrobienia tutaj parkingu.

Swoich emocji nie krył również główny specjalista ds. rozwoju szpitala Sebastian Ciemnoczołowski, który od lat razem z Zarządem lecznicy realizuje inwestycje na blisko 500 mln zł – W obliczu wojny na Ukrainie i konieczności oraz obowiązku pomocy uchodźcom, prezydent Kubicki na dzisiejszej radzie miasta w koalicji z PiS przyjął uchwałę blokującą kolejne inwestycje w szpitalu warte 35 mln zł!!! Czy ten człowiek całkiem już stracił kontakt z rzeczywistością??? Jak Putin? Też za długo u władzy? Znowu usta pełne frazesów, a czyny jak zawsze te same? To już kolejna inwestycja Szpitala Uniwersyteckiego blokowana przez tego człowieka. Czy Ten pan myśli o Lubuskiej ochronie zdrowia, bezpieczeństwie zdrowotnym naszych mieszkańców, utrzymaniu i rozwoju kierunku lekarskiego? Czy być może ma na uwadze fakt starzejącego się polskiego społeczeństwa, pandemię i realne zagrożenie wynikające z putinowskiej wojny? Czy ten pan potrafi myśleć perspektywicznie, pro publico bono, czy potrafi wyjść poza swoje kompleksy, zacietrzewienie i nienawiść do innych. Czy pamięta jeszcze, że działa w imieniu i interesie mieszkańców Zielonej Góry? – nie krył rozżalenia Ciemnoczołowski.

Co ciekawe, część pieniędzy na projekt rewitalizacyjny miały pochodzić z „Polskiego Ładu”. Razem z radnymi Kubickiego „przeciwko tej inwestycji” zagłosował jego stały koalicjant, czyli Prawo i Sprawiedliwość. Radny Jacek Budziński nawet nie ukrywał, że uchwała podejmowana jest, w celu zablokowania przenosin „Medyka”. Krótkowzroczność radnego może teraz jednak kosztować pacjentów wiele bólu i niedogodności.

Dyskusja nad projektem miała niezwykle burzliwy przebieg. W głównej mierze nawet nie dotyczyła uchwały. Radni wraz z prezydentem wzajemnie obwiniali się w tej kwestii. Kuriozalnym było również wystąpienie radnego Roberta Górskiego, który wyliczał ile sprzętu zakupiło miasto dla szpitala, nie wspominając jednak, że nieporównywalnie więcej lecznica zapłaciła podatku. Dyskusja była tak gorąca, że podczas zabierania głosu przez radnego Janusza Rewersa nieustannie przerywali mu prezydenci Kaliszuk i Kubicki. Ten stwierdził, że to skandal i nie można pracować w takich warunkach i ostatecznie opuścił salę sesyjną.

– Naszym zdaniem intencje przystąpienia do tego planu zagospodarowania są złe. Złożymy wnioski do niego i z pewnością przypilnujemy go w komisjach. Nie możemy pozwolić, żeby zemsta przysłoniła oczy prezydentowi w sprawie rozwoju szpitala. – mówił po głosowaniu radny Marcin Pabierowski. Ostatecznie głosami radnych prezydenta oraz Prawa i Sprawiedliwości kontrowersyjna uchwała została przyjęta.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie małe
20.5 ° C
22.8 °
19.4 °
34 %
2.9kmh
45 %
pon.
21 °
wt.
20 °
śr.
22 °
czw.
24 °
pt.
18 °

NAJPOPULARNIEJSZE