wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraZielonogórscy studenci pojadą do Afryki?

Zielonogórscy studenci pojadą do Afryki?

Uniwersytet Zielonogórski odwiedził dzisiaj prof. Anastase Shyaka, ambasador Republiki Rwandy w Polsce. Wizyta była przypieczętowaniem umowy podpisanej pomiędzy naszą uczelnią, a Institut d’Enseignement Superie (INES Ruhengeri). Ambasador spotkał się m.in z rektorem UZ, prof. Wojciechem Strzyżewskim.

Zielona Góra wpadła mi w oko! Zauważyłem, że tutaj jest ogromna pozytywna współpraca między uczelnią, miastem a wiodącymi firmami technologicznymi. Wprowadzane innowacje działają na rzecz społeczeństwa – twierdzi ambasador. – Rwanda jest krajem afrykańskim, który geograficznie jest daleko, ale dla którego Polska jest blisko serca. Nasze kraje bardzo szybko zbliżają się pod względem ekonomicznym, politycznym i edukacyjnym.

Polska jest jednym z najczęstszych wyborów młodych studentów z Rwandy. Już teraz uczy się u nas ponad 1 tys. obywateli tego kraju.

Polska może potencjalnie stać się miejscem, które będzie promieniowało na całą Unię Europejską pod względem współpracy edukacyjnej z Rwandą – uważa rektor Wojciech StrzyżewskiMam nadzieję, że studentów z Rwandy będzie u nas coraz więcej. Zaczynamy budować tę współpracę małymi krokami. Na początku chcielibyśmy przyjąć kilkanaście osób, a potem mam nadzieję, że tych studentów będzie przybywało.

Obie uczelnie podpisały umowę, w ramach której będą wspierały wymianę międzynarodową studentów oraz kadry akademickiej, współpracę w zakresie doskonalenia programów i metod nauczania oraz wspierały działania popularyzujących naukę, oraz promocję oferowanych kierunków studiów.

Spotkanie było też okazją do rozmów na temat biznesu i technologii. – W naszym kraju Zielona Góra jest najbardziej zaawansowanym miastem w kwestii elektromobilności. Do końca tego roku będziemy mieli 80 proc. elektrycznych autobusów. Rwanda chce skorzystać z tych doświadczeń, szczególnie że, jako pierwsze miasto w Polsce będziemy mieli dla nich zapewnione dostarczanie energii elektrycznej w 100 proc. ze słońca, poprzez system farm fotowoltaicznych oraz magazynów energii. Nasza współpraca może przyczynić się do tego, że niedługo w Rwandzie będą jeździły polskie autobusy elektryczne z polskimi ładowarkami oraz oprogramowaniem dla farm fotowoltaicznych i magazynów – wymieniał wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk.

Uniwersytet Zielonogórski współpracuje obecnie z ponad 160 uczelniami w 36 krajach na całym świecie, m.in. ośrodkami w Chinach, Wietnamie czy Jordanii.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
5.6 ° C
5.6 °
5.1 °
85 %
7.5kmh
88 %
wt.
10 °
śr.
10 °
czw.
10 °
pt.
8 °
sob.
6 °

NAJPOPULARNIEJSZE